REPORTÁŽ: Parádní Dětský den v Říčanech nepatřil jenom ragby

Ojedinělou akcí je  Dětský den, který pořádá Rugby Club Mountfield Říčany. Jeho 11. ročník přivedl do areálu více než 1400 dětí a dospělých! „Účast nás hodně potěšila a jsem rád, že po dvouletém přerušení, které zavinily povodeň a požár kabin, jsme mohli navázat na tradici, která začala v roce 2003,“ svěřil se David Frydrych, prezident klubu, který patří k ragbyovým baštám v České republice – vždyť v loňském roce oslavil 70 let své existence.

Celodenní program nabídl velice pestrou škálu činností – na hrací ploše bylo připraveno dvacet stanovišť a na vedlejším hřišti dalších jedenáct atrakcí. Pořadatelé dětem vydávají karty, se kterými jednotlivá stanoviště obcházejí a za splnění zadaných úkolů získávají potřebná razítka. Letos jich bylo 650 a čekaly na ně např. překážková dráha, slalom mezi tyčkami, běh v holínkách, skákání v pytlích, běh s míčem na lžíci, ale i speciální ragbyové dovednosti – hod ragbyovou šiškou na válec nebo do území, kop  na háčko, narážení do nárazníků, probíhání mezi válci, položení pětky a celá řada dalších. „Všechny atrakce a stanoviště na hřišti jsou pohybové a řada z nich už s ragbyovým balónem. Využíváme i pomůcky, s nimiž děti pak trénují – kužele, překážky, skákací žebříky a narážeče, kope se na velkou ragbyovou branku.,“ doplnil Jaroslav Borovský, 2. viceprezident říčanského  klubu.

Součástí je i miniturnaj ragbyového potěru ve věku 4 – 5 let, ve kterém není poražených. Mrňata všech pěti zúčastněných družstev RC Mountfield Říčany a RK Petrovice dostala odměnu jako na velkém turnaji.

V doprovodném programu se prezentovaly místní školky, svoje aktivity představily další neziskové organizace města, vystoupily Taneční studio Dance EB, Pěvecký sbor Elišky Erlichové a Taneční skupiny Team GJ. Byla možnost absolvovat projížďky na koních, se svoji technikou se představili hasiči, živo bylo u jedenácti skákacích hradů a skluzavek. Všechny děti měly občerstvení zdarma a každé z nich si domů odneslo účastnický diplom a nějakou tu drobnou odměnu.

„Museli jsme dát dohromady 150 pořadatelů, kteří v průběhu celého dne zajišťovali jednotlivé soutěže, psali hrací karty a diplomy, obsluhovali atrakce nebo byli u občerstvení, Poprvé mezi nimi byly i děti z našich mládežnických klubů, které na ragby vyrostly. V minulosti samy Dětský den absolvovaly, dnes jsou z nich pořadatelé, “ vysvětlil Jaroslav Borovský, člen pětičlenného organizačního štábu.

Mezi účastníky nechyběl starosta Říčan Vladimír Kořen, jehož dvě ratolesti se samozřejmě do Dětského dne aktivně zapojily. „Je to nádherná akce a jsem rád, že se po dvouleté odmlce opět uskutečnila. Patří do atmosféry našeho města. Můj velký obdiv mají všichni, kdo se na její přípravě i vlastní organizaci podíleli.“ Starosta, jehož tvář všichni televizní diváci znají z oblíbeného sobotního pořadu Zázraky přírody, byl zároveň i poslem dobrých zpráv: : „Zastupitelstvo schválilo finance na výstavbu nových šaten, které v loňském roce vyhořely. Sice jsme čekali na dotaci z Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, ale ta zatím nedorazila,  a tak jsem rozhodli, že výstavbu zainvestujeme my. Nejsou to zrovna malé peníze, jde o dvanáct  milionů korun, ale to by bylo, abychom nepomohli. Uskutečnila se i sbírka, ve které se podařilo sehnat milion korun. Poděkování patří jak malým přispívatelům, tak i těm velkým – například majiteli firmy Mountfield Ivanu Drbohlavovi. Věřím, že během krátké doby začneme s výstavbou.“

Po skončení Dětského dne se na hlavním hřišti uskutečnil turnaj nejvyšší ženské soutěže v sedmičkovém ragby.