REPORTÁŽ: Pardubice ovládl osmý ročník billiardového turnaje Stabedo Open

Zatímco pro někoho jsou červencové svátky jasným znamením, že je čas vyrazit na dovolenou nebo si alespoň prodloužit víkend, v kalendáři hráčů billiardu je tento termín již tradičně spjatý s turnajem Pardubice Stabedo Open. Od 6. do 9. července se uskutečnil osmý ročník události, jež svou velikostí nemá ve střední Evropě obdoby. Akce byla součástí projektu Tipsport Sportuj s námi.

V hlavní mužské kategorii se zapojilo 304 hráčů, dále 26 žen a 37 juniorů. Zase se tak sešlo více účastníků než před rokem, což nás nesmírně těší. Stejně jako uznání, kterého se nám dostalo od prezidenta Východoevropské billiardové asociace Marcina Krzemińského, který na úvod turnaje dva z našich borců borců nominoval na nadcházející utkání Východní Evropa versus Afrika a Východní Evropa versus Skandinávie. V našem odvětví se to rovná pozvánce do reprezentace, navíc nejen té české. Do Kapského Města tak od nás zamíří Petr Urban a do Trondheimu posléze David Žalman,“ pochlubil se Jaroslav Hořeňovský z pořádajícího Maple Pool Clubu.

Billiardové souboje hostila velká hala Enteria Areny, kde jindy bojují hokejisté extraligového HC Dynamo Pardubice. Tentokrát místo ledové plochy obsadila prostor třicítka špičkových billiardových stolů. Na nich ve čtvrtek zahájili svá utkání v základních čtyřčlenných skupinách muži, aby je o den později následovaly ženy a v sobotu junioři. Nechyběl ani sobotní turnaj dvojic a nedělní turnaj útěchy pro hráče, kteří nepostoupili ze základních skupin.

Prvenství v mužském turnaji nakonec putovalo do Polska, když se radoval Radoslaw Babica poté, co zdolal ve finále Petra Urbana, jehož druhé místo je přesto velkým úspěchem. Třetí pozice pak připadla Samboru Stachowiakovi s Mariuszem Skoneczným. V ženském turnaji na titul dosáhla Slovenka Kristina Grim, následovaná druhou Polkou Izabelou Łąckou a třetími Němkou Yvonne Ullmann-Hybler a Veronikou Hubrtovou. Mezi juniory zvítězil Polák Dominik Jastrząb, druhé místo putovalo Matouši Vlkovi a třetí skončili Poláci Dominik Regieli a Wiktor Fortuński.

Mezi nejlepší jsme rozdali prize money v celkové hodnotě 194 tisíc korun, stejně jako poháry vždy pro nejlepší čtyři. Co mě osobně nesmírně potěšilo, jsou kvalitní výsledky hráčů z našeho klubu, kdy jsme v mužích a juniorech měli zásluhou Petra Urbana a Matouše Vlka zastoupení ve finále a v ženách se propracovala Veronika Hubrtová na třetí místo. Celkově to pro nás je velká motivace do budoucna,“ pochvaloval si Jaroslav Hořeňovský.