REPORTÁŽ: Pětadvacátý Běh za jedovnickým kaprem pro sebe rozhodl triatlonista Filip Ospalý

Vstupní brána do Moravského krasu, Jedovnice na Blanensku, je vyhlášená svou regionální potravinou, jíž je jedovnický kapr. Není tedy náhodou, že když se zde konají tradiční závody, je hlavní cenou právě tento šupináč. V sobotu 11. listopadu se Běh za jedovnickým kaprem uskutečnil už po pětadvacáté, přičemž byla akce součástí projektu Tipsport Sportuj s námi i seriálu závodů Okresní běžecké ligy.

Akce se nám perfektně vydařila, počasí bylo na listopad velmi slušné, nějakých 5 až 7 °C, nefoukalo a ač bylo lehce pod mrakem, ani nepršelo. Celkem se zapojilo napříč kategoriemi dvě stě závodníků, což je v rámci Okresní běžecké ligy jedna z nejvyšších účastí. Co se týče mě osobně, řekl bych, že to byl i nejpovedenější ročník, za což vděčíme i podpoře městysu Jedovnice,“ pochvaloval si Lukáš Králík z pořádajícího SK Jedovnice.

Poprvé se vyznavači běhu vydali za jedovnickým kaprem 8. listopadu 1996, tenkrát si to mezi sebou rozdalo 26 statečných mužů. O rok později již ve startovním poli nechyběly ženy a děti. Od roku 2007 pak nese závod přízvisko Memoriál Jiřího Kovaříka na památku svého zakladatele a někdejšího předsedy SK Jedovnice.

I letos program čítal vyžití pro všechny milovníky pohybu na čerstvém vzduchu. Úvod obstaraly ve 13 hodin závody nejmladších dětí na 120 metrů a první část programu uzavřel běh starších žáků a žákyň ve 13,35 hodin na 1470 metrů. Ve 14,30 hodin pak vyrazili do boje dospělí – muži před sebou měli 10,9 kilometru a ženy s dorostenci 5,6 kilometru.

Potěšilo nás, že dorazil také Filip Ospalý, triatlonový mistr Evropy, olympionik a jeden z dvaceti borců, kteří zvládli trať Ironmanu Florida pod osm hodin. Vyznamenal se i zde, když doběhl ze všech nejrychleji v čase 37:06 minut a vysloužil si kapra. Mezi ženami mu sekundovala Pavla Štoudková z AK Ludvíka Daňka Blansko v čase 20:13 minut. Smeknout pak musím před paní Evou Cupalovou, ročník 1947, která se stala letos nejstarší účastnicí. Je skvělým příkladem aktivního člověka, když nás jindy reprezentuje i na veteránských mistrovstvích světa,“ uvedl Lukáš Králík.