REPORTÁŽ: Petit Prix si nenechal ujít mistr světa z orientační štafety

Podzimní Jizerské hory prozářily paprsky babího léta, a tak měli vyznavači orientačního běhu ty nejlepší podmínky k účasti na dalším ročníku Petit Prix. Ten tentokrát závodníky vytáhl na hřeben Maliník mezi Rýnovicemi, Lukášovem a Starým Harcovem. Bylo tedy třeba počítat s lesním horským terénem s občas prokácenými místy po kůrovcové kalamitě.

V sobotu to vypadalo s počasím všelijak, ale v neděli se projasnilo, a tak jsme si mohli užít krásný den při našem milovaném sportu. To dopomohlo k pěkné účasti, na start některé z mnoha kategorií se dohromady postavilo 545 běžců. Mile nás překvapilo, že byl snad největší zájem o fáborkovou trať pro děti s doprovodem. Kromě úplných nováčků si ji vybíraly i začínající děti od nás či z nedalekého běžeckého klubu,“ uvedl Martin Janata z pořádajícího sportovního oddílu Tatran Jablonec nad Nisou.

Start prvního závodníka byl od základní školy v ulici Pod Vodárnou v jablonecké městské části Rýnovice naplánován na 10,30 hodin a nadále probíhal intervalovou formou. V rámci široké nabídky tratí si na své přišli všichni od malých dětí až po seniory startující v kategoriích D75 a H80. V elitní kategorii mužů se zapojil i někdejší český reprezentant a člen zlaté štafety z mistrovství světa 2012 v Lausanne Tomáš Dlabaja, jehož výkon tentokrát stačil na osmé místo. Z vítězství se radoval Lukáš Vitebský z Teamu Jizerky a mezi ženami jej napodobila Adéla Bogarová z SK Praga.

Ve tři hodiny jsme přešli ke slavnostnímu vyhlášení vítězů, pro které jsme měli připravené diplomy, sportovní vybavení nebo i drobné skleněné ozdoby. Moc se nám líbí současná iniciativa svazu orientačního běhu, který vydal zábavné brožurky, jež dětem tento sport představují. Ty jsme tedy distribuovali nejmenším závodníkům. Celkově nás těší, že máme ze všech stran nadšené ohlasy, akce se povedla a atmosféra byla parádní,“ pochvaloval si Martin Janata.

Výsledky Petit Prix – muži H21L: 1. Lukáš Vitebský (Team Jizerky) 76:06 min, 2. Ondřej Macek (OK Lokomotiva Pardubice) 76:38, 3. Michal Nouza (SOS Jindřichův Hradec) 80:45, ženy D21L: 1. Adéla Bogarová (SK Praga) 58:44 min, 2. Michaela Novotná (OOB TJ Turnov) 59:43, 3. Kristýna Matyášová (OK Chrastava) 62:33.

Kompletní výsledky na: oris.orientacnisporty.cz