REPORTÁŽ: Písecký lesopark přivítal jubilejní, 95. ročník Běhu kolem Ameriky

Už po pětadevadesáté se v sobotu 16. října v Písku uskutečnil Lesní běh kolem Ameriky, což z akce činí nejstarší terénní běh na území České republiky. Okolo lesoparku, podle nějž je soutěž nazvaná, atleti poprvé běželi v roce 1925, tehdy prvenství vybojoval vytrvalec Karel Nedobitý, osminásobný mistr Československa a dvojnásobný účastník olympijských her. Jen dvakrát v historii nebylo možné závod uspořádat, jednou za druhé světové války a pak loni v průběhu koronavirové pandemie.

„Těší nás, že se nám po vynucené odmlce letos podařilo na úctyhodnou tradici navázat. Na start se postavilo 250 závodníků napříč věkovými kategoriemi. To je sice trochu méně, než jsme očekávali – je znát, že mají lidé stále ještě z hromadných sešlostí respekt – ale elán, s nímž se běžci s vytyčenými distancemi vypořádali, nám vše vynahradil. Když navíc panovalo krásné podzimní počasí, dopadla akce na jedničku,“ řekl Ivan Čuřín z pořádajícího sportovního oddílu Atletika Písek.

V prostoru startu u Interhotelu America bylo rušno po celý den. Ranní hodiny patřily dětem, které bojovaly na tratích od 100 do 1730 metrů. V 10,55 hodin jejich řady rozšířili dorostenci a junioři a v 11,05 hodin také ženy. Všechny shodně čekalo 3300 metrů. Ve 12 hodin přišla řada na zlatý hřeb v podobě hlavního závodu mužské kategorie na 8130 metrů. Muži mílaři starší dvaceti let a muži starší čtyřiceti let absolvovali zkrácenou trať na 4930 metrů a konečně osmdesátníci 1730 metrů.

„Právě v kategorii osmdesát plus padl rekord, o což se postaral Lubomír Šoustar z oddílu Proti větru České Budějovice, který svou distanci zdolal v čase 11:35 minut. Mezi muži do čtyřiceti let obdržel celkový vítěz Roman Budil z týmu PK vytrvalci RB nový Putovní pohár. Pokud se mu podaří vyhrát pět po sobě jdoucích ročníků, bude si jej moct ponechat natrvalo. Velice nás potěšilo, že přišel závody sledovat a pomohl nám je odstartovat Jaroslav Putschögl, který je legendou našeho atletického klubu a jeho někdejším dlouholetým předsedou. K perfektní atmosféře přispěl rovněž herec Pavel Nový, který se postavil za mikrofon a celý den uváděl,“ popsal Ivan Čuřín z pořádajícího sportovního oddílu Atletika Písek.

Výsledky 95. ročníku Běhu kolem Ameriky – muži 8130 metrů: 1. Roman Budil (PK vytrvalci RB) 28:55 min, 2. Zdeněk Zeman (Blatná) 29:35, 3. Jan Gregor (ČB) 32:26, muži mílaři 4930 metrů: 1. Jakub Budil (PK vytrvalci RB) 18:00 min, 2. Jan Pernica (USK Praha) 18:51, 3. Patrik Novák (TJ Nová Včelnice) 19:00, ženy, 3300 metrů: 1. Veronika Šindelářová (JČ klub maratonců) 13:55 min, 2. Lucie Pernicová (AKR Železná Ruda) 14:02, 3. Anna Hrabáková (PK vytrvalci RB) 14:23.

Kompletní výsledky na: atletikapisek.cz

Foto: Ivan Čuřín