REPORTÁŽ: Pivoňův běh přilákal rekordní počet účastníků

Sobota 27. května patřila v Písku vyznavačům běhu, kteří se vydali v rámci Pivoňova běhu ve stopách legendami opředeného tvora poznávat krásy Píseckých hor. Na výběr přitom měli ze tří tras, přičemž nejdelší, jedenadvacetikilometrová byla premiérově zařazena Jihočeského běžeckého poháru. Součástí byly rovněž doprovodné dětské závody.

Letos jsme skutečně nadšení, celkem si s námi zazávodilo 486 běžců, což je rekordní účast. Všimli jsme si, že řada známých tváří z minulých let třeba přivedla své kamarády, a tak se naše běžecká rodina rozrůstá. Ve všech kategoriích jsme museli navyšovat kapacitu, spousta lidí se přihlásila až na místě. Nádherný moment pak byl sledovat v cíli dojaté rodiče, kterým právě doběhly jejich děti. Myslím, že se nám hezky podařilo nalákat k pohybu další generaci,“ řekl Jakub Keclík z pořádajícího zájmového sdružení Joggesko.

Běžce v prostoru startu před hájenkou Bílý dům na píseckém Budějovickém předměstí přivítalo krásné počasí – sluníčko svítilo, ale les zároveň poskytoval příjemný stín. Dopolední prolog akce, která byla součástí projektu Tipsport Sportuj s námi, obstaraly dětské závody na tratích od 100 do 1200 metrů.

Od 13 hodin pak ve třech vlnách odstartovaly běhy dospělých na pět, deset a jedenadvacet kilometrů. A i tady padaly rekordy! Na nejkratší trase, kterou si zvolilo nejvíce běžců, se přepisovaly statistiky zásluhou Vojtěcha Maliny a Ulrike Schwalbe, na nejdelší se o nový nejrychlejší mužský čas postaral Václav Bauer. Nejmladšími účastníky se stali na stometrové trati Tobiáš Dub a Jan Vávra, oba ročník 2022, nejstarším běžcem pak byl Václav Svoboda, ročník 1949, který si dokonce zvolil a úspěšně zdolal nejdelší distanci.

Každý účastník na památku obdržel dřevěnou medaili, ti nejlepší navíc získali dřevěné trofeje, balíčky se sušeným masem či knížky. Součástí doprovodného programu byla rovněž bohatá tombola nebo představení řezbáře, který na místě vyřezal plastiku Pivoně píseckého. Bohužel, byl to jediný Pivoň, kterého běžci ten den spatřili, v lesích jim vychytralý býložravec opět dokázal uniknout. Nezbude tedy nic jiného než se v jeho stopách opět vydat za rok,“ konstatoval Jakub Keclík.

Výsledky Pivoňova běhu – muži 21 kilometrů: 1. Václav Bauer (Tým Kleť) 1:24:45,62 h, 2. Václav Petr 1:26:50,17, 3. Christopher Nymburg (Tým Kleť) 1:27:59,97, ženy 21 kilometrů: 1. Jana Tučková (TriSK České Budějovice) 1:51:29,90 h, 2. Lenka Černá (SK Libnič) 1:57:29,88, 3. Magda Nováková (Medista) 1:58:47,60, muži 10 kilometrů: 1. Ondřej Vilímek (Ortopedie Písek) 44:30,55 min, 2. Ondřej Huláč (Schneider Electric) 45:58,45, 3. Matěj Mašek (RHB Písek) 46:35,78, ženy 10 kilometrů: 1. Dana Jiřičná (Bonbon Praha) 56:57,79 min, 2. Jana Kollariková (Čížová) 57:33,48, 3. Jaroslava Hlínová (TT Tálín) 58:19,09, muži 5 kilometrů: 1. Vojtěch Malina (TJ Hradiště) 20:11,38 min, 2. Jakub Kodad 21:01,86, 3. Josef Boček (Vytrvalci Strakonice) 21:16,70, ženy 5 kilometrů: 1. Ulrike Schwalbe 22:10,09 min, 2. Jana Vondrušková (TT Tálín) 24:45,95, 3. Nora Demangeon (Atletika Písek) 25:24,85.

Kompletní výsledky na: pivonuvbeh.cz