REPORTÁŽ: Plzeňským Borským parkem se prohnalo téměř 200 běžců

Borský parkJiž po pětačtyřicáté se v sobotu 11. října konal v Plzni Běh Borským parkem – závod, v němž nejde jen o vítězství, ale především o radost z aktivního pohybu. Akce určená všem výkonnostním i amatérským sportovcům napříč věkovými kategoriemi se v letošním roce stala součástí projektu České unie sportu „ČUS SPORTUJ S NÁMI“, jehož generálním partnerem jsou České dráhy, a. s., a mediálním partnerem Deník.

Celkem 195 účastníků rozdělených do osmnácti kategorií se vydalo na závodní dráhu od 400 metrů do šesti kilometrů. „Naším cílem bylo vyšplhat se letos na rekordních 300 závodníků, ale bohužel se ve stejném termínu konala v Klatovech další běžecká akce, Běh klatovskou Hůrkou, jež je zařazena do Poháru mládeže Plzeňského kraje v přespolním běhu, takže plno závodníků směrovalo tam,“ vysvětlil ředitel závodu Jakub Novák z pořadatelského Sport Clubu Plzeň.

Nicméně i celkově menší počet účastníků znamenal nárůst v některých kategoriích, zejména mezi staršími účastníky, což v konkurenci mnoha běžeckých závodů v regionu považují pořadatelé za úspěch. „Letos byla opravdu mimořádná účast v dospělých kategoriích. Startovalo 46 mužů a třicítka žen. Přitom právě ženské kategorie byly v minulosti obsazeny třeba jen šesti závodnicemi. Takže tento nárůst nám dělá velkou radost,“ doplnil Jakub Novák

Startovní pole 45. ročníku Běhu Borským parkem čítalo opravdu široké rozložení sil, od dvouletých až po sedmdesátileté běžce. Závod tradičně zahájily ze sportovního areálu Slávie VŠ Plzeň dětské kategorie úderem 10. hodiny. „Atmosféra závodu byla skvělá, počasí se vydařilo a všichni byli nadšení a akci si pochvalovali. Ve startovních listinách navíc nalézáme stejná jména, mnoho lidí se k nám vrací rok co rok, děti i dospělí, a to je bezvadné,“ neskrýval spokojenost ředitel závodu Jakub Novák.

DSC_0208 DSC_0206 DSC_0273

V hlavním závodě žen, které absolvovaly trať dlouhou 3 000 metrů, na nejvyšší stupínek dosáhla Kateřina Beroušková (Sport Club Plzeň) v čase 12:36,0 min., na druhém místě doběhla Martina Janoušková (LK Škoda Plzeň) v čase 12:53,5 min. a trojici nejlepších na stupních vítězů uzavřela Eva Potůčková (Sport Club Plzeň) časem 12:58,3 min.

Muži své síly změřili na dvojnásobné trati. Výkonem 22:52,3 min. si s šesti kilometry nejlépe poradil Šimon Ekl (AC Falcon Rokycany), na druhém místě doběhl Tomáš Eisner (Pilsenman Club) za 22:58,3 min. a třetí místo vybojoval Vladislav Razým (Sport Club Plzeň) v čase 23:13,0 min. Závody byly na opravdu vysoké úrovni, přestože traťové rekordy, na něž letos pořadatelé poprvé vypsali tisícikorunovou prémii, zůstaly nepřekonány.

Nejlepší trojice závodníků ve starších kategoriích obdržely finanční odměny, celkem bylo rozděleno 8 000 korun. Všichni závodníci bez rozdílu od pořadatelů v cíli obdrželi diplomy a drobné věcné ceny jako míče, kluzáky nebo penály pro nejmladší účastníky, a sportovní oblečení pro dospělé závodníky. Ceny vítězům předávali slavné sportovní hvězdy – běžec na lyžích Aleš Razým a bývalá akrobatická lyžařka Šárka Sudová.

DSC_0597 DSC_0559 DSC_0595

A s jakým výhledem budou pořadatelé připravovat 46. ročník Běhu Borským parkem? „Jsme moc rádi, že se nám za ty roky podařilo orientovat se na širší veřejnost. Dříve se totiž do tohoto závodu zapojovali hlavně aktivní sportovci, běžci na lyžích, atleti, triatlonisté nebo moderní pětibojaři. My se ale snažíme, aby byl závod otevřený opravdu všem bez rozdílu. A to se nám, myslím, daří. Navíc máme cíl pro příští rok – dostat se opět do Poháru mládeže Plzeňského kraje v přespolním běhu, kam jsme byli zařazeni vloni. Věřím, že tím opět získáme své ´ztracené´ účastníky zpět a konečně pokoříme hranici 300 závodníků,“ dodal závěrem Jakub Novák, ředitel závodu.

DALŠÍ FOTOGRAFIE ZE ZÁVODU NALEZNETE NA TĚCHTO ODKAZECH:

http://petr-slajs.rajce.idnes.cz/Beh_Borskym_parkem_2014
http://kberuska.rajce.idnes.cz/Beh_Borskym_parkem_2014_11.10.2014/