REPORTÁŽ: Po voděradském turnajovém maratonu tančila vítězný tanec hradecká Lambáda

Čtyřiatřicet týmů přijelo na 22. ročník turnaje v malé kopané Vršovan Cup, který uspořádal o víkendu 25. a 26. června fotbalový oddíl TJ Sokol Voděrady. Celkovým vítězem se stalo mužstvo Lambády z Hradce Králové, kterému se podařilo po mnohaletém úsilí konečně stanout na nejvyšším stupni.

Vršovan1

Na šesti travnatých hřištích o rozměru 42 x 21 metrů se v sobotu za velkého dusna a v neděli už za ideálního počasí hrálo v první fázi turnaje v šesti základních skupinách, z nich poprvé v historii turnaje šlo dál čtyřiadvacet mužstev. Z osmi tříčlenných osmifinálových skupin se šestnáct nejlepších dostalo do vyřazovacího pavouka. Celkem se během dvou dnů odehrálo 125 zápasů.

„Letošní ročník měl nejkvalitnější obsazení posledních let, v postupujících týmech hráli většinou fotbalisté krajských přeborů a výše. Velmi vyrovnaný zápas se odehrál ve čtvrtfinále mezi týmy Malé šance a Votroků. Votroci, což byl tým dorostenců hradeckého SK, sledovaný svým ředitelem Richardem Juklem, měl trochu smůly. Prohrál ve velmi kvalitním – a pro mnohé v předčasném finále – a skončil tak stejně jako vloni před branami semifinále,“ řekl Josef Kovaříček, ředitel turnaje.

S úrovní turnaje i kvalitním obsazením byl spokojený i Aleš Hašek nejlepší střelec Dobrušky v krajském přeboru – letos v jejím dresu dal 20 gólů a v soutěži střelců Královéhradeckého kraje mu patřilo třetí místo. Ve Voděradech oblékl dres týmu Lambada Hradec Králové: „Kvalitou soupeřů jsem byl příjemně překvapen, nebyl to vůbec žádný pouťový turnaj. Hrál se dobrý fotbal, nebyla nouze o vzruch, emoce a dramatické okamžiky… Prostě, bylo tu vše, co k fotbalu patří. S řadou hráčů se známe, potkáváme se při soutěžních utkáních či podobných turnajích. Já jsem si ve Voděradech zahrál moc dobře, jsem spokojený, třešničkou na dortu bylo naše celkové vítězství. Byly to dva příjemné dny. Velký dík patří pořadatelům, kteří náročnou organizaci zvládli na jedničku.“

V boji o konečný bronz se o zajímavé gesto postaral Tomáš Petrášek z Malé šance, jinak kmenový hráč Viktorie Žižkov. Při pokutových kopech s loňským celkovým vítězem Miláno Jaroměř nemohlo dlouho dojít k rozhodnutí, a tak v osmé sérii nabídl soupeři, že další penalty budou kopat jenom levou nohou a … sám jako první neproměnil!

„Bylo to moje spontánní rozhodnutí, vyhecovali nás lidi, už to i pro ně bylo nekonečné. Můj sok chladnokrevně proměnil, zatímco moji pumelici gólman chytil. Vypadá to, že to do příštího turnaje budu mít od spoluhráčů na talíři. Vršovan Cup? Je to moje srdeční záležitost, osm let ho hraju za jeden tým a jezdím sem opravdu rád. Fotbalovým povoláním jsem stoper, ale tady hraju útočníka a snažím se o nějaký ten důležitý gól, což se občas i povede. S letošním umístěním panuje spokojenost. V play off jsme narazili na opravdu výborné celky, jako třeba na odvěkého rivala Miláno, pozdějšího vítěze Lambádu a v neposlední řadě na mladé Votroky. S nimi to byl takový kondiční trénink bez míče, ale my jsme uplatnili svoje zkušenosti. Organizace byla jako vždy bezproblémová a turnaj byl připraven velice dobře,“ komentoval účast týmu i vlastní výkon Tomáš Petrášek. 

Konečné pořadí: 1. Lambáda Hradec Králové, 2. Mydli ovci, 3. Miláno Jaroměř, 4. Malá šance Rychnov nad Kněžnou, 5. – 8. (poražení čtvrtinalisté) Votroci Hradec Králové, Bukvice Vysoké Mýto, Čege Mege a Dopijem a pudem Náchod.

Nejlepším hráčem turnaje pořadatelé vyhlásili Jakuba Lána z vítězného týmu Lambáda, nejlepším brankářem byl vyhodnocen Marek Pěnička z týmu Mydli Ovci, cenu pro nejlepšího střelce získal hráč náchodského týmu Dopijem a pudem Stanislav Honel, který dal 17 branek.

O řízení turnajových zápasů se podělilo osm rozhodčích, bezchybný průběh náročného turnaje zajistilo 25 členů voděradského Sokola. 23. ročník má termín 1. – 2. července 2017.

 

Fotografie: Leoš Dragúň (Rychnovský deník)

Vršovan9 Vršovan8 Vršovan7 Vršovan6 Vršovan5 Vršovan4 Vršovan3 Vršovan2 Vršovan1