REPORTÁŽ: Pochod Halžský trojúhelník spojil na Nový rok starousedlíky s nováčky

Už dvaačtyřicet let je zvykem, že se v Halži na Tachovsku po bujaré silvestrovské noci místní i přespolní sejdou, aby společně vykročili do nového roku. A to doslova – 1. leden tam je totiž ve znamení pochodu na deset kilometrů s názvem Halžský trojúhelník. Akce byla součástí projektu České unie sportu Tipsport Sportuj s námi.

V letošním roce se s námi na pochod vydalo celkem 167 turistů. Nejmladším účastníkem bylo teprve dvouměsíční miminko v kočárku, nejstaršímu pak bylo čtyřiasedmdesát. Moc nás těší, že jsme uvítali spoustu starých známých, najdou se i tací, co absolvovali všechny či téměř všechny ročníky. K tomu se připojila pěkná řádka tváří nových – v Halži se loni stavělo a noví obyvatelé hned využili příležitosti a přidali se k pochodu. Kromě aktivního pohybu tak akce plnila vlastně i seznamovací funkci,“ pochvaloval si Aleš Dokoupil z pořádajícího sportovního oddílu Čechie Halže.

Pochodníci se setkávali od brzkých odpoledních hodin u bývalé hospody U dubu v Halži, aby následně společně vyrazili na cestu. První úsek byl nejnáročnější, jelikož je čekalo zhruba tříkilometrové stoupání na Horní a Dolní Výšinu, na jehož konci všechny potěšila občerstvovací stanice. Posléze se turisté vydali podél přehradní nádrže Lučina k druhému záchytnému bodu s občerstvením a přes Svobodku zpátky do Halže.

Krásně se nám vydařilo počasí, sice trochu foukal vítr, ale nepršelo, a na chvíli na nás dokonce vykouklo sluníčko. Osobně mám radost, že opět dorazily ve velké míře rodiny s dětmi a kočárky, spousta lidí vzala také na pořádnou novoroční procházku své pejsky. Byl to zkrátka další velmi vydařený ročník,“ uvedl Aleš Dokoupil.