REPORTÁŽ: Pochod Z pohádky do pohádky v Semilech přilákal přes 600 zájemců

Už počtrnácté připravil Klub českých turistů Semily populární pochod „Pohádkový les aneb Z pohádky do pohádky… klasické i moderní“. Téměř čtyřkilometrovou trasu od sousoší Ivana Olbrachta a Antala Staška přes park Palackého sadů, bývalé přírodní divadlo kolem Bítochovské ulice a přes lávku až do cíle tradičně na Ostrově, absolvovalo 606 zájemců – 283 dětí a 323 dospělých.

„Trochu nás zaskočilo počasí, po pátečním tropickém dnu byla sobota stále zamračená, hrozil déšť a byla zima a silný vítr. Proto jsme připravený program trochu zredukovali a zařadili víc pohybových stanovišť. Přesto byli nakonec všichni spokojeni a pochod si užili. Připravili jsme zajímavé soutěže, děti musely projít osmi stanovišti, kde plnily zadané úkoly –pět jsme jich umístili do lesa a tři na Ostrov,“ uvedla Zdeňka Marková z organizačního výboru.

Na startu vítali účastníky Mach a Šebestová společně s paní Kadrnožkovou. Malí pochodníci hned po startu museli absolvovat trasu s balonkem na lžíci a zdolat překážku. U Křemílka a Vochomůrky zase děti určovaly lesní plody a rostliny, u Rumcajse lesní zvířátka, u Šmoulů stavěly domečky a komíny z kostek. Plnily i fyzicky náročnější úkoly. U Sněhurky bylo nutné zdolat běh do stráně, u Princezny ze mlejna kamínkovou dráhu doprovázenou písničkou ze známé pohádky, u Ferdy Mravence se střílelo na cíl a u Spongeboba poznávaly animované postavičky. V cíli čekalo duo Červená Karkulka a Vlk, které úspěšné aktéry odměňovalo diplomy a sladkostmi. U Kocoura v botách ještě mohli získat zlaté dukátky a vozit se na oslíkovi. Na trase se objevilo i patnáct kočárků včetně šlapadel a dva psi.

„Velký úspěch mělo liberecké Divadlo na cestě, které v průběhu dne dvakrát zahrálo pohádku O Smolíčkovi a dvakrát Tři zlaté vlasy děda Vševěda. Na Ostrově byly i trampolína a skákací hrad, byla možná plavba na lodičkách po Jizeře, semilské Semínko země připravilo pro děti hrátky s padákem a bylo možné zadovádět si u Shreka,“ informovala Zdeňka Marková.

„Na této akci nemůžeme chybět, účastníme se jí pravidelně. Tentokrát nás sice trošku zklamalo počasí, protože byla dost zima, ale zvládli jsme to. Pojali jsme ho spíš turisticky, některá pohádková stanoviště už pro syna moc nebyla, ale líbilo se mi, že zadání úkolů obsluha přizpůsobila adekvátně věku. V cíli na Ostrově následoval velice zajímavý program, zaujala nás hlavně jízda na lodičkách. Celkově musím říct, že sobota se vydařila a za rok nebudeme na tomto zajímavém pochodu chybět,“ zhodnotila akci Iva Chaloupková s desetiletým synem Stanislavem.