REPORTÁŽ: Pochod Za sněženkou do Krasu navázal na slavnou historii

Sobota 25. března přinesla do Moravského krasu krásné počasí začínajícího jara, což vylákalo turisty, aby se zapojili do pochodu Za sněženkou do Krasu, který se v letošním roce uskutečnil už po čtyřicáté. A snad to byly právě příznivé povětrnostní podmínky, jimž organizátoři vděčí za nejvyšší účast v novodobé historii.

Ještě před revolucí bývala návštěvnost tradičně vysoká, v roce 1988 se zapojilo rekordních osm set pochodníků. Tehdy se ještě u nás chodívala i stovka, na niž se vyráželo o půlnoci. Pak pozvolna zájem opadal, ale v poslední době začínáme znovu stoupat, letos se zapojilo 324 turistů. Pro nás je to velká motivace, už do příštího ročníku bychom rádi zařadili nové trasy, bavili jsme se o patnáctce a padesátce,“ prozradil Michal Souček z pořádající Asociace sportovních klubů Blansko.

Nejvíce zájemců, tedy 216, se vydalo na nejkratší, desetikilometrovou distanci, jež je z Blanska provedla přes vyhlídku na Nových Dvorech, pod Skalním mlýnem okolo Macochy. Dalších 77 pochodníků vyrazilo na střední pětadvacítku a 31 turistů si zvolilo pětatřicítku. Ti mohli cestou navíc vidět například zříceninu hradu Holštejn, jeskyni Hladomornu nebo rozhlednu Veselice.

Před návratem zpět do Blanska procházeli účastníci přes Obůrku, kde jsme měli rozdělaný oheň. Byla to tak pěkná tečka, pochodníci se zastavili, opekli buřta, byla i možnost koupit si čaj, pivo nebo párek. Máme i spoustu nových pochvalných zápisů do naší kroniky, takže vše dopadlo nejlépe, jak mohlo,“ uvedl Michal Souček.