REPORTÁŽ: Populární Rio Botičo uzavřelo v Praze vodáckou sezonu

Pouze jednou do roka se otvírají stavidla Hostivařské přehrady a pražský potok Botič se promění v dravou říčku. Pro všechny milovníky kanoistiky a pádlování je to unikátní příležitost poznat hlavní město z netradičních míst, ale současně i neklamné znamení, že definitivně končí vodácká sezona. V pořadí 33. ročník populární akce Rio Botičo si v neděli 22. října nenechalo ujít zhruba 800 účastníků, kteří koryto Botiče zaplnili proudem více než pěti set kajaků, kanoí či nafukovacích člunů.

Více než třináctikilometrová trasa začala pod hrází přehrady v Hostivaři a končila na soutoku Botiče s Vltavou pod železničním mostem na Výtoni. Pošmourné počasí nikomu z účastníků nevadilo. Naopak – bylo z nich cítit nadšení z jedinečné plavby.

Tradičně se startovalo ve dvou vlnách – v 9,30 a v 10,30 hodin. Obtížnost ZWC – VW I naznačovala, že pro úplné začátečníky tato plavba rozhodně nebyla. Splutí Botiče je i z tohoto důvodu vyhledávanou událostí nejen pro vyznavače vodáctví, ale nabízí i zajímavou podívanou pro diváky. Hned na začátku totiž vede z přepouštěcího jezírka roura o šířce dva metry a mnozí odvážlivci, kteří se do ní pustili, se v ní také převrátili.

Zpočátku Botič meandruje a až pod Záběhlickým jezem už je regulovaný. Cestou se jede přes stupně s válci různých velikostí a obtížnosti. Přes potok vede navíc množství lávek různé výšky, kabely, roury a zabrat dávají tunely i náročné jezy. V letošním roce byla trasa na Botiči rozšířena o nový úsek pod Kozinovým náměstím, který prošel před časem úpravou břehů i koryta.

Třiatřicátý ročník Rio Botičo se vydařil a jeho účastníci – i když někteří si vyzkoušeli chladivé vlny na vlastním těle – v něm zdárně dorazili až do cile.