REPORTÁŽ: Poslední pochod roku v okolí Nové Paky si účastníci náramně užili

Sobota 5. listopadu patřila v krkonošském podhůří vyznavačům pěší turistiky. Ti se sjeli do Nové Paky, aby se zde zúčastnili akce s názvem Poslední pochod roku. Odměnou za nachozené kilometry jim bylo malebné okolí bezmála devítitisícového města s řadou přírodních i historických zajímavostí.

Velice nás potěšila silná účast, kdy se zapojilo 199 pochodníků, z toho 37 v kategorii mládež. V náš prospěch hrálo, že široko daleko nebyla konkurenční akce, největší roli ovšem – jak už tomu u outdoorových akcí bývá – sehrály příznivé povětrnostní podmínky. Samozřejmě máme podzim, takže po ránu byla mlha, poséze se ale skrze ni prodraly sluneční paprsky,“ popsal Josef Pilař z pořádajícího Klubu Českých turistů Nová Paka.

K pochodu se startovalo od novopacké Junácké klubovny od 6,30 do 12 hodin. Turisté si přitom mohli zvolit ze tří délek pochodu – na 10, 21 a 35 kilometrů. Milovníci pohybu na čerstvém vzduchu procházeli například přes Borovnici, Horku u Staré Paky, sedlo Na Veselce, Levínskou Olešnici, Starou Paku, Skalku pod Kumburkem, Kumburk.

Největší zájem byl i kvůli předcházejícím dešťům, jež se na krajině podepsaly, o desetikilometrovou trasu. Účastníci si vedení tratí i organizaci pochvalovali, řada z nich s námi chodí pravidelně, ale přivítali jsme i nové tváře. Zpříjemněním spojeným se zahřátím byl oheň Na Veselce, kde bylo možné si opéct buřty. Jsme celkově velice spokojení,“ uvedl Josef Pilař.