REPORTÁŽ: Pražská periferie se stala dějištěm patnáctého ročníku Jarního sprintu

Orientační běh v přírodě je známá věc, pořadatelé ze Sportovního klubu Praga nicméně tentokrát pozvali nadšence do této disciplíny do hlavního města. Zde se jim v sobotu 19. března postavily místo neprostupných hustníků do cesty nástrahy, jejichž společným jmenovatelem byla lidská činnost – ploty, ruiny staveb nebo třeba potrubí, silnice a železnice.

Letošní novinkou byla trasa dlouhá sedm a půl kilometru – dosud jsme zařazovali především kratší distance. Proto nás velmi překvapilo, že právě o ni byl největší zájem. Běžce důkladně povodila po prostředí Hrdlořez formovaném industriální činností. Závodníci si zkrátka chtěli nejspíš vynahradit všechny ty zrušené akce posledních let a využili příležitosti zdržet se na trati déle,“ uvažoval ředitel závodu Petr Baldrian.

První startující vyrazili ze sraziště v areálu Venkovní posilovny Smetanka na tratě v 10,30 hodin. Zvolit si přitom kromě nejdelší trasy mohli i dvou-, čtyř- či pětiapůlkilometrovou. Ty byly koncipovány tak, aby si vybral každý, třeba i úplní začátečníci, již byli poučeni na startu, nebo rodiny s dětmi. Dohromady se nakonec zapojila stovka vyznavačů orientačního běhu.

Právě zájem dětí nás velmi potěšil, od řady z nich máme kladnou vazbu v tom smyslu, že by si to rádi zase někdy u nás v oddílu vyzkoušely. Za odměnu se dočkaly v cíli Fidorky a líčily s očima navrch hlavy, kolik viděly cestou zvířat, až nás to v dané lokalitě upřímně zaskočilo. Zaznamenáníhodné byly ovšem i ryze sportovní výkony, třeba na nejdelší trati s 22 kontrolami se vítězný Tomáš Jíra dostal na čas lehce přes padesát minut, což je báječný výsledek,“ uvedl Petr Baldrian.

Výsledky 15. ročníku Jarního sprintu – 7,5 km (22 kontrol): 1. Tomáš Jíra 50:09 min, 2. Jaroslav Sedláček 50:24, 3. Matouš Nathaniel Petrilák 50:36, 5,5 km (16 kontrol): 1. Jana Nedbalová 48:29 min, 2. Radek Čermák 48:33, 3. Alena Brabencová 48:51, 4 km (14 kontrol): 1. Eva Baldrianová 38:22 min, 2. Věra Slezáčková Nemšovská 49:28, 3. Magdalena Nemšovská 50:45, 2 km (8 kontrol): 1. Josef Baldrian 20:59 min, 2. Nela Lubasová 32:27, 3. František Matějů 38:03.

Kompletní výsledky: oris.orientacnisporty.cz

Foto: Petr Baldrian