REPORTÁŽ: Pražský MTB pohár v Řepích – soupeřem bylo bahno i sněhová metelice

Vítězi druhého závodu letošního ročníku Pražského MTB poháru v Řepích, jehož pořadatelem byl SK Cyklistů Praha Nutrend Specialized, se v hlavních kategoriích mužů a žen stali cyklistické naděje Barbora Průdková a Jan Rajchart. Věkem jsou to ještě junioři a členové družstva, které na loňské srpnové II. letní olympiádě  mládeže v čínském Nankingu získalo pro Českou republiku spolu s Romanem Lehkým a Barborou Noskovou jedinou zlatou medaili, když vyhráli smíšenou cyklistickou štafetu.

Řepy

Velikonoční pokračování letošního ročníku seriálu Pražského MTB poháru připravilo na trati v blízkosti areálu Bikros clubu Řepy v ulici U boroviček závodníkům i pořadatelům velice těžké podmínky, což potvrzuje jedna z organizátorek Jaroslava Krakovičová: „Počasí bylo hodně nevyzpytatelné. Okruh připomínal něco mezi těžkou cyklokrosovou a běžkařskou tratí pro lyžaře.  Nejhorší  to měli žáci, žákyně a kategorie kadetů i juniorek a žen, při jejichž závodech se strhla sněhová bouře. Museli jsme upravovat počty okruhů a v cíli obdivovali všechny, kdo do něj dorazili. Před všemi jsme pomyslně smekli klobouk“.

Na startu bylo 220 závodníků, z toho 151 mládežníků do 18 let, což bylo z důvodu špatného počasí o něco méně než při prvním letošním podniku ve Zličíně (296 startujících, dvě třetiny mládeže do 18 let). Celkem se závodilo ve dvaceti kategoriích.

Tu hlavní mezi ženami vyhrála Barbora Průdková z pořádajícího klubu, která potvrdila náročné podmínky: „Bylo to opravdu hodně těžké. Po padesáti metrech jsem proto odskočila dopředu. Nechtěla jsem jet v balíku, kde by hrozil pád nebo nějaké kolize, a vyhnula se tak nánosům bahna. Mohla jsem si držet svoje tempo a udržovat náskok. Naštěstí přestalo sněžit, a tak jsem v posledním okruhu už jela klidně a situaci kontrolovala,“ svěřila se v cíli spokojená vítězka. Mezi ženskou elitou jezdí prvním rokem, loňská juniorská mistryně republiky na horských kolech a vítězka této kategorie na loňském Pražském MTB poháru získává zkušenosti a těší ji každý dílčí úspěch.

Pořadí na stupních vítězů kategorie žen: 1. Barbora Průdková (Nutrend Specialized Racing), 2. Pavla Havlíková (KC Kooperativa SG Jablonec nad Nisou.), 3. Jitka Škarnitzlová (Liv Cykling team).

Mezi muži kraloval Jan Rajchart, loňský vítěz Českého poháru juniorů a druhý junior celkového pořadí Pražského MTB poháru 2014. I on v letošní sezoně sbírá zkušenosti v elitní kategorii mužů. Výhra ho samozřejmě hodně potěšila: „Jsem spokojený, zvláště proto, že šlo o opravdu obtížný závod. Počasí trať hodně poznamenalo – podklad byl měkký, kola se balila bahnem, nejelo to, spíše klouzalo. Bylo jasné, že jízda v balíku by byla hodně nebezpečná, proto jsem hned po startu poodjel a vybudoval si náskok. Pořád jsem však čekal, že mě zezadu dorazí vítěz prvního závodu Honza Škarnitzl, ale pak jsem dostal hlášku, že odstoupil. Od té chvíle jsem jel takové tempo, abych si udržel minutový náskok. Měl jsem i rezervu, takže jsem si výhru v klidu pohlídal.“

Pořadí na stupních vítězů kategorie mužů: 1. Jan Rajchart Česká spořitelna-Accolade), 2. Kryštof Bogár (Superior MTB Team), 3. Adam Šírek (KC Kooperativa SG Jablonec n. N.).

Vítězové ostatních kategorií: Petr Frank (Architectural Institute in Prague), Matěj Průdek, Adéla Šafářová (oba Nutrend Specialized Racing), David Zadák (Cykloteam Ostrov), Monika Kučerová (VRV Team), Tomáš Ježek (Ivar CS-Author team), Filip Samec (Bikeclinic-junior-team), Martina Jedlánková (Ivar CS-Author team), Karolína Bedrníková (Sokol Veltěž), Ondřej Zelený (Eleven Mercedes-Benz miras), David Klap (UGO Alivictus), Jiří Mandaus (Rotorbike Plzeň), Miroslav Svoboda (Kbely cycling team), Tomáš Mastík (Černí Koně), Václav Ježek, Vanda Dlasková (oba Ivar CS-Author team), David Icha (CK Loko Rakovník), Markéta Košnářová (Ráj kol Kladno), Babeta Kolářová (Dukla Praha), Adam Havlíček (bez oddílové příslušnosti), Robin Vašíček (Moto Bike Team).