REPORTÁŽ: Přeháňky, ale skvělá nálada – kdo dorazil na Koberovské šlápoty, ten nelitoval

Letošní aprílové počasí zatím vysloveně dělá čest svému jménu, když není jasné, zda krajinu zalije sluneční svit nebo naopak provazy deště. Přesto se dvě stovky otužilých pochodníků nenechaly nepříliš ideální meteorologickou prognózou odradit od toho, aby v sobotu 20. dubna vyrazily do Koberov na Jablonecku na 46. ročník turistického pochodu Koberovské šlápoty. Akce byla součástí projektu České unie sportu Tipsport Sportuj s námi.

Nepříznivá předpověď se podepsala především na nižším zastoupení rodin s dětmi. Hodně účastníků nám při registraci říkalo, že jich bylo domluvených třeba deset rodin a nakonec dorazily dvě. Namátkou jsem mrknul na volná místa v kině na dětských představeních v okolí a tam hlásily sály vyprodáno, tak se asi řada rodičů s vidinou hrozícího deště spíš rozhodla preferovat zábavu pod střechou. Kdo ale navlékl pláštěnku a dorazil, ten nelitoval – sešlo se skvělé jádro pochodníků a nakonec se přehnalo jen pár přeháněk, žádný dlouhotrvající liják nás netrápil,“ shrnul Zdeněk Pala z pořádajícího sportovního oddílu TJ Sokol Koberovy.

Turisté se k pochodu registrovali v prostorách kulturního domu v Koberovech mezi 8. a 10. hodinou ranní, odkud se následně vydali na deseti- či patnáctikilometrovou variantu pochodu malebnou krajinou Českého ráje a jeho bezprostředního okolí. Přitom viděli řadu pozoruhodných míst jako například teprve před pár měsíci otevřenou rozhlednu Hamštejn – odkud bylo možné v dáli pozorovat i Ještěd či zříceninu hradu Trosky – význačný geologický útvar Fialník, Čertí kopeček nebo skalní bludiště Kalich.

Takovými našimi štamgasty jsou po dlouhé roky členové Klubu českých turistů z Desné v Jizerských horách a moc nás potěšilo, že nechyběli ani tentokrát. V cíli na všechny zúčastněné čekal diplom a děti si navíc mohly vybrat odměnu podle svého vkusu z krabice plné hraček. Ke spokojenosti přispělo i bohaté občerstvení, kde nescházel gyros s hranolkami, gulášová polévka, domácí klobásky a pestrý výběr zákusků i nápojů všeho druhu. A už teď se těšíme, že u nás brzy přivítáme sportovce opět, tentokrát v neděli 5. května při rovněž tradičním Lesním běhu Kalichem,“ uvedl Zdeněk Pala.