REPORTÁŽ: Přerovská padesátka: na trasách voněla polévka i guláš

Přerovská-padesátkaSobotu 14. března zasvětil odbor turistů TJ Spartak Přerov turistickému pochodu Přerovská padesátka, který byl současně Memoriálem Jiřího Caletky. Závod s pětatřicetiletou tradicí se řadí k nejstarším v olomouckém regionu a každoročně přiláká stovky účastníků. Také letos bylo organizátoři připravili pět tras od 15 do 50 kilometrů, na které se vydalo celkem 170 nadšenců.

„V letošním roce máme nižší účast, než jsme očekávali. Nevím, zda je to tím, že náš národ začíná být poněkud líný. Asi je také na vině i počasí, protože dopoledne mrholilo, což možná některé zájemce odradilo. Já sám se závodu bohužel neúčastnil, protože jsem musel zajišťovat provozní záležitosti, což je vždycky trochu nevděčná práce,“ hodnotí letošní ročník hlavní organizátor Přerovské padesátky Vítězslav Vaculík.

Účastníci měli k dispozici celkem 5 tras o délkách 50, 35, 30, 22 a 15 kilometrů. Startovalo se ráno mezi 7. až 10. hodinou z areálu přerovské sokolovny. Nejvíce pochodníků se vydalo na nejkratší, patnáctikilometrovou trasu, jež vedla z Přerova přes Újezdec. Nejdelší okruh určený již pro trénované nohy pokořilo 14 odvážlivců, kteří došlapali do cíle odpoledne po čtvrté hodině. Pořadatelé však také mysleli na děti, jež si mohly na startu vyzkoušet například střelbu lukem či zahrát minigolf.

„Na vybraných kontrolních stanicích připravili pro účastníky občerstvení v podobě guláše a piva či nealkoholických nápojů místní hasiči. Také v cíli byla nachystána domácí polévka, čaj a pomazánka. Všichni, co zdolali některou z tras, získali diplom s upomínkovým razítkem do vandrovních knížek. Ani letos nechyběl kvíz, tedy patnáct otázek týkajících se našeho regionu a této turistické akce. Po jejich správném zodpovězení byl vylosován výherce, jenž si letos odnesl kávovar,“ popisuje aktivity v rámci doprovodného programu Vítězslav Vaculík.