REPORTÁŽ: Přes sedm set závodníků proběhlo Tyršovými sady v Hostinném

Konec školního roku v Hostinném byl ve znamení pohybu. V pondělí 28. a úterý 29. června se zde v Tyršových sadech proháněli mladí atleti v rámci sedmého ročníku populárního Běhu za zdravé Hostinné. Letošní společná trasa pro všechny aktéry měřila sedm set metrů.

„Z důvodů dodržování vládních epidemických opatření kvůli covidu jsme akci tentokrát rozdělili do dvou dnů, během nichž se na start postavilo 740 běžců různých věkových kategorií. Nejmladším účastníkům byly teprve tři roky. Ani dospělí se nedali zahanbit, ať už z řad učitelů nebo samotných organizátorů, kteří se také aktivně zapojili,“ uvedl Petr Chmelík, jeden z organizátorů pořádajícího klubu Tatranu Hostinné.

Nejpočetnější skupinu tvořili žáci ze základních škol – těch běželo 422. Mateřské školy zastupovalo 137 dětí, kategorii gymnázium a střední školu hájilo 124 studentů, dalších 21 žáků bylo z odborného učiliště a zvláštní školy a navíc se zapojilo také 8 handicapovaných běžců. Běhu se zúčastnili také žáci z Dolní Olešnice v sedmnácti členné skupině.     

„Po dohodě nás, pořadatelů, jsme se rozhodli prodloužit trať z původních čtyř stovek metrů na sedm set – a právě ti nejmenší z toho měli největší radost. Kdo neuběhl celých sedm set metrů na jeden zátah, tak zbývající vzdálenost došel, ale to byla mnohem častěji reakce spíše těch starších běžců,“ doplnil s úsměvem Petr Chmelík.

A protože při běhu v Tyršových sadech nešlo o časové rekordy a umístění, vítězstvím pro všechny bylo právě zdolání trati a souboj se svými fyzickými možností, výrazně ovlivněnými dlouhou koronavirovou přestávkou. Na každého účastníka v cíli čekala tatranka nebo brumík a pitíčko. Nejmenší běžci navíc dostali ještě pastelky, ti starší propisku.

Tento závod navazuje na dlouholetou tradici Běhu Terryho Foxe a poté Běhu naděje v Hostinném. První ročník Běhu Terryho Foxe se konal v Hostinném v roce 2000 a o osm let později se název akce změnil na Běh naděje. Od roku 2014 se nejmasovější sportovní událost v Hostinném jmenuje Běh za zdravé Hostinné.