REPORTÁŽ: Při Bruslařských závodech Šampion se odehrály první krůčky na ledě i jízdy jako z partesu

Pro někoho jedno z prvních seznámení s ledem, pro druhého oblíbená zábava – ve Vlašimi se v neděli 21. ledna na zimním stadionu Na Lukách sešli děti i jejich rodiče, aby se zapojili do dalšího, v pořadí již čtvrtého ročníku Bruslařských závodů Šampion. Na ledové ploše je čekaly tři hodiny plné zábavy i napínavých soubojů na vytyčené dráze. Akce byla součástí projektu České unie sportu Tipsport Sportuj s námi.

Bohužel jsme tady momentálně silně ve vleku epidemie respiračních onemocnění, takže se nám snad půlka přihlášených na poslední chvíli omluvila. Hodně se k nám hlásili spolužáci ze školy nebo kamarádi a tam stačí, když to chytí jeden a je hotovo. Musím říct, že když se nám tak scházely omluvenky jedna za druhou, nebylo to pro nás organizátory snadné. A nakonec z toho byla parádní akce! Se zbylými dětmi jsme mohli na ledě strávit víc času, více se jim věnovat. Máme tady skvělé vybavení včetně různých pomůcek pro začátečníky, kterých dorazilo dost. Celkově je největší odměna, když si to děti užijí a tady se smály, ani po třech hodinách nechtěly z ledu, zkrátka je to bavilo,“ popsal situaci Michal Holánek z pořádajícího sdružení MSPORTS.

Na vlašimském „zimáku“ bylo rušno už od rána, v 9 hodin už byl na programu společný trénink předcházející soutěžním jízdám. V jeho rámci si mohly méně zkušené děti natrénovat stabilitu a zvyknout si na pocit skluzu. Zkraje využívaly pomůcky jako třeba oporu v podobě krychlí, ale záhy se většina osamostatnila a i začátečníci zkoušeli první samostatné krůčky na ledové ploše stadionu. Po rozbruslení se přešlo k samotnému závodění – vždy dvojice proti sobě jela v trati plné zatáček i překážek například k přeskočení. Každý absolvoval hned několik jízd a na základě své úspěšnosti pak případně postoupil do dalších duelů. Zapojili se i dospělí, kteří zabojovali ve štafetách.

Štafety jsme stavěli tak, aby se v každém týmu zapojili jak amatéři, tak i hokejisté, kteří dorazili. Těm jsme to ztížili, museli trasu absolvovat hned dvakrát a říkali, že třetí kolečko už by byla vážně fuška. U dětí bylo krásné sledovat emoce – samozřejmě radost z vítězství, ale i třeba slzičky u prohry, které k tomu také patří. Navíc je rychle zahnalo pohlazení a pár slov maminky nebo tatínka a zase bylo veselo. Kromě hlavních cen v podobě našeho maskota Šampiona na odměnu dosáhli všichni – každý si odnesl medaili, diplom, sladkost i věcný dárek. A hlavně nás těší, že řada dětí projevila zájem s bruslením pokračovat a domluvili se, že přijdou na trénink hokejového oddílu,“ usmíval se Michal Holánek.