REPORTÁŽ: Při jubilejní Rohálovské desítce bojovali běžci se soupeři i větrem

Sobota 25. února patřila v Prusinovicích na Kroměřížsku jubilejnímu, třicátému ročníku Rohálovské desítky. Hlavní závod v silničním běhu na deset kilometrů a závody rámcové si tentokrát nenechalo utéct 619 vyznavačů sportu. Byl to pátý díl Velké ceny vytrvalců Olomouckého kraje a zároveň první část Rohálovského duatlonu. Tou druhou bude v dubnu Rohálovská padesátka.

Je znát, že už to nějaký čas pořádáme, takže vše proběhlo hladce a mezi námi organizátory i běžci panovala naprostá spokojenost. Velkým přínosem se ukázala být účast našeho speciálního hosta, někdejší reprezentantky ve vrhu koulí Heleny Fibingerové. Byla nesmírně vstřícná, příjemná, s každým zájemcem se vyfotila, popovídala si… Skutečná trefa do černého,“ pochvaloval si Ondřej Němec z pořádajícího Běžeckého klubu Holešov.

Jako první přišly na řadu děti, jimž patřilo dopoledne naplněné rámcovými běhy. Postupně se mezi sebou střetly nejmladší děti do ročníku 2020, jež čekalo 80 metrů, až po starší žáky, kteří se mezi sebou poprali o prvenství na patnáctistovce. Ve 12 hodin pak znovu třeskl startovní výstřel a do okolí Prusinovic vyrazil hlavní peloton Rohálovské desítky.

Běžci se museli popasovat s poryvy větru, který se chvílemi silně opíral i do našeho cílového oblouku. Závod byl divácky velice atraktivní, prakticky ve všech kategoriích se rozhodovalo až do konce. Řada atletů dala přednost našemu běhu před konkurenčními závody, což nás moc potěšilo a přispělo to skutečně ke kvalitnímu obsazení. Skvělé složení pak měla třeba i kategorie mužů nad 70 let, kde se představilo hned osmnáct borců,“ uvedl Ondřej Němec.

V celkovém pořadí mužského běhu zvítězilo dravé mládí, když si stupně vítězů přisvojili kompletně běžci ročníků 2002 a 2003 – první Tomáš Habarta, druhý Michal Staník a třetí Marek Krišica. Mezi ženami se brzy utrhla vicemistryně světa v horském běhu Barbora Macurová a doběhla v čase 36:33 minut, což jí stačilo i na čtrnáctou pozici v absolutním pořadí. Druhá finišovala Katarína Pejpková a třetí Lenka Jančaříková.

To bylo docela překvapení, v kategorii žen nad 50 let jsme očekávali výhru Petry Kamínkové, ale nakonec ji Lenka Jančaříková udolala. Výkony obou běžkyň ovšem byly velice kvalitní, stačilo by to na třetího muže ve stejné věkové kategorii. Na ceny v podobě finančních prémií, pleskaček slivovice, dárkových balení vín a podobně dosáhli tři nejlepší v kategorii a pak šest nejlepších absolutně. Kromě toho jsme odměnili nejstarší účastníky – pana Květoslava Hánu, Josefa Holého a paní Evu Dvořákovou. Velký úspěch pak měl pozávodní program s tombolou a živou hudbou v podání Velšana Dala B. Williamse,“ prozradil Ondřej Němec.

Výsledky 30. ročníku Rohálovské desítky – muži celkově: 1. Tomáš Habarta (AC Slovácká Slavia Uherské Hradiště) 32:17 min, 2. Michal Staník (BK Lysá pod Makytkou) 32:29, 3. Marek Krišica (TJ TŽ Třinec) 32:59, ženy absolutně: 1. Barbora Macurová (2bwinnerteam) 36:33 min, 2. Katarína Pejpková (TJ Obal-servis Košice) 37:18, 3. Lenka Jančaříková (2bwinnerteam) 38:45.

Kompletní výsledky na: rohalovska10.cz

Foto: Milan Mikšík