REPORTÁŽ: Při Ludgeřovické patnáctce padl účastnický rekord

Vyznavači běhu si dali v sobotu 4. března sraz v Ludgeřovicích na Opavsku, kde se odehrál 14. ročník Ludgeřovické patnáctky. Ten byl současně prvním závodem v rámci Prajzsko-opavské běžecké ligy. Tolik očekávaný start sezony si nenechalo utéct 249 natěšených běžců, čímž se podařilo překonat dosavadní účastnický rekord.

Počasí bylo vzhledem k ročnímu období příjemné, nepršelo, nefoukalo, bylo polojasno a teplota vystoupila na 2 °C. Naši běžci patří k těm otrlým, kteří běhají celoročně, takže to jednoznačně nebylo nic, co by je mohlo zaskočit. Celkově si všichni průběh pochvalovali, což je nejen náš osobní pocit, ale i to, co jsme načerpali z pozávodních reakcí,“ řekl David Bíbrlík z pořádajícího Běžeckého klubu Ludgeřovice.

Jako první na mírně zvlněnou trať s převahou asfaltového povrchu – ale též s terénní bahnitou vložkou, kde to pěkně klouzalo – vyrazili ze hřiště TJ Ludgeřovice v 9 hodin chodci. V 10 hodin se v jejich šlépějích vydali běžci v rámci Ludgeřovické patnáctky a v 10,05 hodin běžci na tříkilometrové distanci. Mezidobí před návratem těch nejrychlejších do cíle vyplnily v areálu závodu doprovodné dětské běhy.

Akce měla nejen sportovní, ale rovněž společenský rozměr. Přivítali jsme tak coby hosty například ostravskou maratonskou legendu Otto Seitla, Stanislava Najverta nebo Rostislava Bažanowskiho. Nechyběl ani ultramaratonec Tomáš Štverák, který předával ceny a také měl svůj informační stánek se sportovní obuví, kdy řada běžců využila možnosti si novinky vyzkoušet,“ ozřejmil David Bíbrlík.

Silné složení hemžící se jmény ultramaratonců měl i samotný závod a byli to právě oni, kdo mezi sebou zabojovali o prvenství. To si nakonec odvezl Marek Causidis ze Salomon týmu, jenž stanul na stupni nejvyšším opět po roce, když loni doběhl druhý za Lukášem Chwistkem, který tehdy stanovil nový traťový rekord. Mezi ženami se ze zlata radovala Markéta Kašná z TJ Jäkl Karviná.

Kvalitu závodu ukazuje i skutečnost, že se hned třináct běžců s časem vměstnalo pod jednu hodinu. Ti nejlepší si mezi sebou rozdělili plakety a hodnotné věcné ceny, každý si odnesl unikátní medaili za účast. Nechyběla ani bohatá tombola a děti potěšil kolega v kostýmu dinosaura. Výtečné ohlasy máme i na občerstvení, kdy jsme poprvé kromě klasické klobásy po závodě nabídli i vegetariánské pohoštění v podobě hermelínu na grilu, čehož využila dobře třetina závodníků,“ uvedl David Bíbrlík.

Výsledky 14. ročníku Ludgeřovické patnáctky – muži 15 km celkem: 1. Marek Causidis (Salomon) 50:49,5 min, 2. Martin Semerád (TJ Bižuterie Jablonec nad Nisou) 52:04,8, 3. Tomáš Věnsek (MK Seitl/Štefko Running Team) 54:54,1, ženy 15 km celkem: 1. Markéta Kašná (TJ Jäkl Karviná) 1:04:37,6 h, 2. Martina Mazáčová (AKEZ Kopřivnice) 1:05:25,1, 3. Natálie Kapcalová (BK Ludgeřovice) 1:07:04,0, chodci 15 km celkově: 1. Petr Cimprich (Nordic Walking Olomouc) 1:48:13,1 h, 2. Petr Marek (NW Bruntál) 1:51:15,2, 3. Štefan Groš (SK ZaFaR Frenštát pod Radhoštěm) 1:54:23,1, běh 3 km celkově: 1. Milan Nehudek (Jof – X – Team) 10:19,04 min, 2. Tobiáš Pavelka (SK Oceláci Ostrava) 10:26,08, 3. Michal Mazáč (AKEZ Kopřivnice) 10:58,7.

Kompletní výsledky na: bkludgerovice.cz