REPORTÁŽ: Při Pochodu jarní přírodou vyrazilo za krásami Malé Hané na šest set turistů

Nebe takřka bez mráčku a chuť protáhnout nohy veliká – to byly důvody, proč se 570 milovníků pěší i cyklo turistiky vydalo v sobotu 19. března do Jaroměřic u Jevíčka, aby se tam zapojili do pětačtyřicátého ročníku Pochodu jarní přírodou.

Počasí bylo skutečně neuvěřitelné, řada účastníků se nás ptala, kde se takové dá objednat a kolega na to v žertu odpovídal, že ho to taky stálo tisíc korun do kasičky v kostele. Ale vážně – spousta pochodníků si vystačila pouze s krátkými rukávy, sluníčko hřálo a nálada byla vynikající. Jak ukázal už Opatovské šmajd, který se šel dříve v tomto roce, lidem prostě hromadné akce chyběli a jakmile se opět mohou odehrávat, účast láme dosavadní rekordy,“ uvedl Jan Szantay z pořádajícího sportovního oddílu TJ Jaroměřice.

Z prostoru startu u Hanácké krčmy v Jaroměřicích vyráželi účastníci na svou pouť mezi sedmou a desátou hodinou dopolední, kdo se na závěr svého výkonu chtěl dočkat v cíli sladké medaile a pamětního listu, musel dorazit zpět do 17 hodin. Na výběr byly distance na sedm, dvacet tři a třicet osm kilometrů, pro cyklisty pak na deset, třicet a šedesát pět kilometrů. Pěší šestnáctikilometrový okruh musel být tentokrát zrušen kvůli kůrovcové kalamitě.

Vyhlašovali jsme jako už tradičně také nejmladšího a nejstaršího pochodníka, stejně jako toho, co dorazil z nejvzdálenějšího místa. Přitom jsme měli věkové rozmezí od jednoho do jedenaosmdesáti let, nejdelší cestu vážil turista z Kyjeva. Všichni se dočkali speciální odměny v podobě skutečně pěkných knižních publikací. Jako každoročně i letos nás potěšilo, že se zapojila celá řada turistů, kteří dosud nevynechali ani jeden ročník,“ popsal Jan Szantay.

Foto: Jan Szantay