REPORTÁŽ: Při Přerovské padesátce se ze Švédských šancí otevřel pohádkový výhled

V sobotu 9. března vyrazil do okolí Přerova už 42. ročník tradičního pochodu Přerovská padesátka. Ten kromě nejdelší tratě, jež mu dala jméno, nabídl i čtveřici dalších distancí, takže si na své přišel každý. Akce byla součástí projektu České unie sportu Tipsport Sportuj s námi a současně je zařazená německými organizátory do prestižního seriálu dálkových pochodů IVV.

Počasí nám vyšlo na jedničku, dopoledne nás uvítala modrá obloha a bylo pěkně teplo. Odpoledne se trochu rozfoukal vítr, ale to nikomu náladu nezkazilo. Na cestách nebylo žádné bahno, takže se šlo příjemně. Nás moc těší, že přišlo asi o padesát lidí víc než před rokem, celkem se tedy zapojilo 196 pochodníků a na trať vyrazilo i deset nás organizátorů,“ popsal Stanislav Dostál z pořádajícího Klubu českých turistů, odboru TJ Spartak Přerov.

Největší zájem byl o dvacetikilometrovou a dvanáctikilometrovou trasu, na něž se vydalo sedmdesát respektive pětašedesát pochodníků. Dvacet sedm statečných si zvolilo samotnou padesátku, zájem byl i o pětatřicítku a nejkratší, šestikilometrovou distanci. Okruhy byly vedeny po nejrůznějších historických a přírodních zajímavostech Přerovska a nenechali si je ujít turisté nejen z nejbližšího okolí, ale i Prahy, Ostravy, Havířova, Košic nebo polských Katovic.

Třeba ze Švédských šancí byl tentokrát krásný výhled do kraje, v Beňově zase spousta účastníků využila možnosti navštívit tamější Muzeum arcibiskupa Antonína Stojana. V Přerově byla pro změnu nově odhalená vyřezávaná pamětní lavička místního rodáka, zpěváka a hudebního skladatele Pavla Nováka, který by 10. března oslavil 80 let, což také řadu účastníků zaujalo,“ uvedl Stanislav Dostál.