REPORTÁŽ: Při Putování za Mistrem Janem se pochodníci veder nezalekli

Výročí 600 let od upálení Mistra Jana Husa uctili také turisté. V průběhu 5. až 7. července  uspořádal Klub českých turistů Rakovník 32. ročník třídenního dálkového etapového pochodu Putování za Mistrem Janem. Na trasy v okolí Rakovníka a vedoucí i na hrad Krakovec vyrazilo 436 pochodníků.

Hus1

„Docela nás překvapilo, kolik zájemců vzhledem k extrémnímu teplu nakonec přišlo. Bylo jich pouze o dvanáct méně než loni. První den ještě vedly trasy lesy, ale ty hlavní, nedělní na Krakovec už směřovaly do otevřené krajiny, v níž mnoho stínu nebylo. Všichni účastníci však pochod zvládli. Na startu jsme jim dali oplatku na posilněnou, na každé kontrole jsme pro ně připravili čaj a také si mohli zakoupit další nápoje,“ říká Miloslav Rotport, předseda Klubu českých turistů Rakovník.

I. etapa Putování za Mistrem Janem zahájila od rakovnické sokolovny v Tyršově ulici v sobotu 4. července. Trasy na 14 a 23 km zavedly turisty k nádraží v Lužné, trasy na 20, 30 i 50 km je přivedly zpátky do Rakovníka. Hlavním dnem pochodu byla neděle 5. července. Trasy 15 a 21 km zamířily na Krakovec, kde Jan Hus působil. Odtud se mohli pochodníci vrátit zpátky do Rakovníka speciálními autobusy.

„Největší zájem byl právě o středně dlouhé trasy. Nejmladšímu turistovi bylo let pouhých pět let a neplatil startovné. Ti nejstarší naopak překročili pětasedmdesátku. A viděl jsem, že dorazilo také dost rodin s dětmi. Na Krakovci navíc uspořádal Středočeský kraj dětský den, takže si zde nejmenší účastníci užili bohatý program, spousty her a dalších atrakcí,“ dodává Miloslav Rotport.

Putování za Mistrem Janem skončilo v pondělí 6. července, kdy byly na programu jen dva okruhy na 10 a 20 km v okolí Rakovníka. Každý účastník dostal obdržel v cíli diplom a tradiční obkladačku s motivem pochodu.

 

Hus2 Hus3 Hus4