REPORTÁŽ: Prosluněný jubilejní Běh Hronov – Náchod opanovali Keňané

Termín ve druhé polovině října představuje zpravidla jistou loterii s počasím, pořadatelé po Běchovicích druhého nejstaršího silničního běhu v České republice ale letos vyhráli jackpot. V podhůří Orlických hor panovaly v sobotu 21. října podmínky typické spíše pro konec srpna, a tak se na trať jubilejního, pětašedesátého ročníku Běhu Hronov – Náchod nechalo zlákat 443 dospělých a v doprovodných závodech na 160 dětí. Akce byla součástí projektu Tipsport Sportuj s námi.

Celou dobu jsme byli připraveni na scénář se špatným počasím, předpovědi byly dost hrozné, takže pro nás bylo milé překvapení, jak to nakonec dopadlo. Celkově jsme velmi spokojení, jubilejní ročník se nám nadmíru vydařil. Atmosféra byla zkrátka fantastická a hlavní je, že se vše obešlo bez sebemenších komplikací. Velké poděkování si zaslouží obě města, která závod velmi podporují, a pak také policie, která opět skvěle dokázala zajistit bezpečnost na trati, jelikož závod probíhá za provozu,“ zdůraznila Hana Kopecká z pořádajícího Okresního sdružení České unie sportu v Náchodě.

Program zahájil v sobotu od 9 hodin v Náchodě na náměstí Tomáše Garrigua Masaryka 4. ročník Dětského běhu, kde se představily postupně různé věkové kategorie od nejstarších dětí na 1200 metrů po nejmladší děti na 150 metrů. V 11 hodin pak třeskl startovní výstřel rovněž v Hronově a dospělí vyrazili po pětašedesáté zdolat trať odtamtud do Náchoda.

Podle očekávání se prosadili favorizovaní Keňané Benard Kipkorir Koros a Albert Kipkorir Tonui sdružení v maďarském Benedek Teamu, kteří za sebou nechali třetího Josefa Nováka z Horní Čermná Athletics o téměř minutu. Mezi ženami se mezi Keňanky Rabeccu Chepkwemoi na prvním místě a Ruth Nundu Mbatha na třetí pozici vklínila druhá Adéla Vetchá z AK Iscarex Česká Třebová.

Měli jsme připravenou finanční prémii za překonání letitého rekordu 25:07 minut Jana Pešavy z LIAZu Jablonec, který se drží v čele historických tabulek už třicet let, ale ani tentokrát se mu nikdo nepřiblížil. Už si začínáme říkat, že se mu musely skvěle sejít forma a podmínky nejspíš včetně větru do zad a že se jen tak někdo před něj nedostane, jestli vůbec. Třeba se to ale časem podaří u výkonu Evy Vrabcové-Nývltové z AK Olymp Brno, který platí od roku 2014. Nejlepší celkově jsme odměnili prostřednictvím prize money, dále jsme nadělovali i věcné ceny jako sportovní vybavení, poukázky na nákup, medaile či sladkosti pro děti,“ uvedla Hana Kopecká.

Výsledky 65. ročníku Běhu Hronov – Náchod – muži celkem: 1. Benard Kipkorir Koros (Benedek Team) 26:54,0 min, 2. Albert Kipkorir Tonui (Benedek Team) 26:54,8, 3. Josef Novák (Horní Čermná Athletics) 27:50,6, ženy celkem: 1. Rabecca Chepkwemoi (Benedek Team) 30:41,2 min, 2. Adéla Vetchá (AK Iscarex Česká Třebová) 31:41,9, 3. Ruth Nundu Mbatha (Benedek Team) 31:58,2.

Kompletní výsledky na: hronovnachod.cz

Foto: Martin Hurdálek