REPORTÁŽ: Prvenství na Rohálovské desítce obhájil uherskohradišťský Habarta

Po jedenatřicáté se v sobotu 24. února v Prusinovicích v okrese Kroměříž uskutečnil silniční závod Rohálovská desítka. Na trať vedoucí mírně zvlněnou krajinou do Tučap a zpět se tentokrát vydalo 550 běžců, z nichž 505 dokázalo protnout cílovou pásku. Doprovodné běhy dětí a mládeže pak nalákaly zhruba další dvě stovky běžeckých nadějí. Akce byla součástí projektu České unie sportu Tipsport Sportuj s námi a letos rovněž v kategoriích veteránů mistrovstvím České republiky.

Ráno nebylo dobré. Pršelo, jen se lilo, tak jsem zkusil zaklínat počasí a ono to vážně vyšlo! Na samotné závody se rozjasnilo a nespadla ani kapka. Celkově jsem velmi spokojený, vše šlo hladce a měli jsme skvělou diváckou kulisu místních i přespolních. Poděkovat také chci Heleně Fibingerové, která se stala patronkou naší akce, a úřadujícímu halovému mistrovi České republiky v běhu na 800 metrů Danielu Kotyzovi, který se moc hezky věnoval dětem, jež z toho měly pochopitelně zážitek,“ uvedl Ondřej Němec z pořádajícího Běžeckého klubu Holešov.

Po úvodních dopoledních dětských závodech vyrazilo z Prusinovic ve 12 hodin pole vyznavačů běhu do hlavního závodu na deset kilometrů. Mezi muži se hned zkraje od zbytku skupiny oddělili loňský vítěz Tomáš Habarta z AC Slovácká Slavia Uherské Hradiště a loňský mistr České republiky v půlmaratonu Jakub Zemaník z SSK Vítkovice. V běhu napínavém až do posledních metrů nakonec Habarta po nedávném zranění překvapivě zvítězil před Zemaníkem o pět vteřin v čase 30:50 min. Třetí Ondřej Fejfar z AK Kroměříž naopak v průběhu závodu chvíli vypadal, že nestíhá, dokázal ovšem zmobilizovat síly a vybojoval zaslouženě celkový bronz.

Mezi ženami se rovněž dařilo favoritkám. Spolehlivý náskok si dokázala průběžně vypracovat a udržet Iva Gieselová z TJ Šumperk a doběhla si pro první místo v čase 36:09 min. Loňská vítězka Barbora Macurová z 2be Winner Teamu ji následovala s odstupem padesáti vteřin a třetí doběhla nestárnoucí matadorka Petra Pastorová z MK Seitl Ostrava v čase 37:57 min.

Pěkně bylo obsazené i pole veteránských kategorií, kdy třeba hned tři pánové – Josef Ulrich, Květoslav Hána a Vladislav Knebl – běželi v té vůbec nejstarší od 85 do 89 let. Pro nejlepších deset v absolutním pořadí jsme měli připravené finanční prémie, první tři také dostali poukázky na běžecké vybavení od značky Asics, které mohli v průběhu závodního dne na místě testovat. Tradičně jsme také rozlosovali zajímavou diváckou tombolu,“ popsal Ondřej Němec.

Kompletní výsledky: rohalovska10.cz