REPORTÁŽ: Putování Moravským Slováckem rozhýbalo nejen Hodonínsko

Sobota 18. května patřila ve Vřesovicích v okrese Hodonín vyznavačům turistiky, které sem nalákal 22. ročník pochodu Putování Moravským Slováckem. Na své si přišli pěší i cyklisté, stejně jako všichni od dětí až po seniory. Akce byla součástí projektu České unie sportu Tipsport Sportuj s námi, stejně jako soutěže O zlatého turistu pro období 2022 až 2026.

V pátek jsme byli trochu na mrtvici, protože začalo pršet a nechtělo přestat. V sobotu se ale jako zázrakem vyčasilo, a tak dorazili místní i přespolní, celkově jsme měli krásnou účast 363 registrovaných poutníků ze 71 obcí z celé republiky. Těmi nejvíce zastoupenými přitom byly Vřesovice, Kyjov, Hodonín, Brno, Domanín a Zdounky,“ prozradil za pořádající Klub českých turistů, oddíl Vřesovice Miroslav Vaculík.

Turisté vyráželi od Komunitního centra ve Vřesovicích na trasy, jež si zvolili, od 8 do 13 hodin, limit pro návrat tamtéž byl v 17 hodin. Novinkou byla pětikilometrová trať plná zábavných her a úkolů pro děti do 13 let a hned se setkala se značným úspěchem. Absolvovalo ji 91 ratolestí, které si splněné úkoly zaškrtávaly v záznamníčcích a na oplátku na závěr dostaly dárkové tašky plné dobrot i věcných cen.

Kromě toho mohli pěší vyrazit i na delší distance – osmikilometrovou a třináctikilometrovou, jež byly nejpopulárnější, sedmnáctikilometrovu a pětadvacetikilometrovou. Kontroly, kterými museli projít, byly podle zvolené vzdálenosti ve vřesovickém Les Parku, na hoře sv. Klimenta, na zřícenině hradu Cimburk a u altánku nad Zubkovou studánkou. Cyklistům byly k dispozici čtrnácti- či pětačtyřicetikilometrová vyjížďka.

Na závěr si každý odnesl originální plaketu a pamětní list, navíc jsme losovali tombolu, kde se sešlo 345 cen. Jak je u nás dobrou tradicí, bohaté odměny převzali i nejstarší, nejmladší a nejvzdálenější účastník, stejně jako nejpočetnější rodina. Nejstarším byl osmasedmdesátiletý pan František Býček z Domanína, jenž vyrazil na sedmnáctikilometrový pochod. To nejmladšímu Viktoru Bílkovi z Velkých Bílovic nebyl ještě ani rok, a tak se pěkně nesl. Z největší dálky k nám zavítal Karel Štrupl, a to z Mělníka. A nejpočetnější byla rodina Miroslava Houšťavy z Vřesovic, bylo jich hned jedenáct,“ uvedl Miroslav Vaculík.