REPORTÁŽ: Putování Moravským Slováckem si nenechali ujít turisté z 66 obcí

Ve Vřesovicích v okrese Hodonín si v sobotu 13. května dali sraz vyznavači pěší i cyklo turistiky. Už po jednadvacáté se zde uskutečnilo populární Putování Moravským Slováckem, které zavedlo účastníky v rámci pěti pěších a dvou cyklistických tratí různého stupně obtížnosti na pozoruhodná místa v půvabné krajině pohoří Chřiby.

Dorazilo k nám 284 turistů z 66 obcí z celé České republiky, což nás velice těší. Osobně si myslím, že řadu dalších odradilo počasí. My jsme z něj totiž ráno byli na infarkt, zatáhlo se a začalo pršet. Naštěstí se to ovšem mezi devátou a desátou umoudřilo a po zbytek dne bylo sice pod mrakem, ale sucho,“ popsal adrenalinový start dne Miroslav Vaculík z pořádajícího Klubu českých turistů, odbor Vřesovice.

Pochodníci a cyklisté na zvolené distance vyráželi od Komunitního centra ve Vřesovicích od sobotních 8 do 12 hodin, limit na návrat do cíle tamtéž byl stanoven na 17 hodin. Na výběr byly pěti-, osmi-, třinácti-, sedmnácti- a pětadvacetikilometrová pěší trasa i čtrnácti a pětačtyřicetikilometrový cyklistický okruh.

Zatímco nejkratší distance byla určená především rodinám s dětmi – z Vřesovic vedla do lesoparku plného různých atrakcí pro nejmenší, kde současně rodičům poskytl zázemí Lesní bar, ty delší už protáhly pochodníky i cyklisty po okolních kopcích. Ti tak mohli spatřit třeba zříceninu hradu Cimburk, skalisko Kozel, horu sv. Klimenta, Kazatelnu, Koryčanskou kapli, studánky U Mísy či Zubkovu nebo Bukovanský mlýn.

Každý z registrovaných účastníků na památku obdržel plaketu a pěkný pamětní list, celodenní program uzavřela bohatá tombola, v níž se sešlo 357 cen. K tomu organizátoři jako tradičně odměňovali cenami předem ohlášené kategorie.

Nejmladším účastníkem se stal Bronislav Fiala z Osvětiman, který cestu projel ještě v kočárku. Nejstarší byla šestaosmdesátiletá paní Alena Uřičárová z Kyjova, která se vydala po osmikilometrové trati na horu sv. Klimenta a zpět. Nejvzdálenější účastnicí se stala Anna Bartošová z Prahy a nejpočetnější rodina byla ta Terezy Vodákové z Milotic, která čítala čtrnáct členů. Nejsilnější zastoupení pak měla tato pětice obcí – Vřesovice, Kyjov, Hodonín, Uherský Brod a Veselí nad Moravou,“ uvedl Miroslav Vaculík.

Foto: Miroslav Vaculík/KČT Vřesovice