REPORTÁŽ: Putování za mistrem Janem zavedlo turisty na hrad Krakovec

Po osmatřicáté ožilo Rakovnicko zástupy chodců, v sobotu 3. července a v neděli 4. července se zde totiž konal další ročník již tradičního Putování za mistrem Janem. Jak napovídá název, jde o akci, kterou pořádá rakovnická sekce Klubu českých turistů k uctění památky vůdce českého reformního hnutí, jenž byl upálen 6. července 1415 na koncilu v Kostnici.

Letošní ročník bohužel poměrně ovlivnila koronavirová situace, dorazilo méně lidí než obvykle, tedy okolo dvou set. Mezi nimi se ale vyskytly některé notoricky známé tváře z let minulých. Příkladem budiž pan Pavel Švarc z Příbrami, který si pravidelně vybírá ty nejdelší distance, částečně jde a částečně běží a to už mu je téměř osmdesát let! Jeho opálená drobnější šlachovitá postava vždy jen v tričku a trenýrkách už k našemu pochodu zkrátka tak trochu patří. Celkově nás potěšilo, že si deset lidí zvolilo padesátikilometrovou variantu, jindy to bývá tak jeden, dva. Většina se ale klasicky držela středních vzdáleností,“ popisuje předseda odboru Klubu českých turistů Rakovník Jiří Laibl.

První den začínali turisté od časného rána vycházet od rakovnické sokolovny, trasy 37 a 50 kilometrů jako první v 6,30 hodin, 15 a 21 kilometrů v rozmezí 7 až 10 hodin a putovníci na distanci 10 km měli čas až do 12 hodin. Na hrad Krakovec, kde mistr Jan Hus kázal, zamířili až na nejkratší etapu všichni, střední vzdálenosti čekal návrat autobusem. V neděli byl program volnější, poutníci měli pouze doporučené kurzy a mohli vyjít kdykoliv dopoledne.

Radost nám udělalo počasí, které bylo pro pěší turistiku naprosto ideální. Teploty nepřesahovaly 25 °C, sem tam zafoukal osvěžující větřík, nebe přešel nějaký ten mráček, ale obešlo se to bez deště. Stejně jako v uplynulých ročnících se i tentokrát mohli turisté těšit na suvenýr z cesty v podobě diplomu a obkladačky s motivem pochodu. Účastí na pochodu se současně mohli zapojit do plnění výzev v rámci seriálu Česko – Moravsko – Slezský Chodec, Grand Slam I. – IV. či Oblastní turistický odznak Rakovnicko,“ uzavírá Jiří Laibl.