REPORTÁŽ: Rekordní počet otužilců naskákal na Štěpána do Vltavy

V pondělí 26. prosince se uskutečnil jubilejní, sedmdesátý ročník Memoriálu Alfréda Nikodéma v otužileckém plavání. Nejstarší akce tohoto druhu v Čechách přilákala na Střelecký ostrov v Praze 366 plavců, což byla rekordní účast v dosavadní historii memoriálu. Akce byla zařazena do projektu ČUS Sportuj s námi, jehož partnerem se stala společnost Pražská teplárenská.

nikodem

„Počasí oproti loňsku bylo opravdu chladné a voda byla ledová – vzduch měl 6,6 stupňů Celsia a voda pouhých 4,2 stupňů Celsia,“ uvedl Tomáš Prokop z pořádajícího I. plaveckého klubu otužilců Praha.

Pro účastníky byly připraveny tři délky tratí – 100, 300 a 750 metrů. Na start nejdelší trasy se postavilo 130 plavců. Nejrychlejší byla Lenka Štěrbová, která trať uplavala pod 9 minut a porazila tak i vítěze mužské kategorie Rostislava Vítka.

„Loni jsem Rosťovi slíbila, že mu porážku oplatím a jsem šťastní, že se mi to povedlo. Snažila jsem se zrychlovat, přece jen je ten závod dlouhý, tak kdyby mi došly síly, abych měla náskok,“ komentovala vítěznou taktiku Lenka Štěrbová.

Letošní plavání ve Vltavě si nenechali ujít otužilci z Česka, Slovenska, Polska, Belgie, Ruska a Argentiny. Kromě Šterbové, která již v 16 letech přeplavala kanál La Manche, se do vln Vltavy ponořili i další přemožitelé kanálu – Zdenka Krčálová, Radek Táborský a Aleš Rucký. Mezi otužilci však letos nechyběli ani herci Jiří Langmajer a Luboš Veselý. Nejstarší plavkyní letošního ročníku byla šestaosmdesátiletá Božena Černá.

Součástí memoriálu byla také soutěž O pohár starosty Prahy 1, jehož vítězem se stalo družstvo složené ze tří nejlepších plavců jednotlivých zúčastněných klubů. „Poprvé v historii ji vyhrál náš pražský klub ve složení Lenka Štěrbová, argentinská plavkyně Victoria Mori, která oddílu přes zimu hostuje, a Petr Šlaj,“ prozradil Tomáš Prokop z I. plaveckého klubu otužilců Praha.

Slavnostní vyhlášení nejlepších otužilců proběhlo ve 13 hodin v malém sálu paláce Žofín. Moderování se ujala dvojic Adéla Gondíková a Jiří Langmajer.

Výsledky: 750 m ženy – 1. Lenka Štěrbová, 2. Victoria Mori (Argentina), 3. Magda Okurková; 750 m muži – 1. Rostislav Vítek, 2. Petr Šlajs, 3. Michal Slanina

Autor fotografií: Pavel Vilím

cimg4475 cimg4578 cimg4577 nikodem