REPORTÁŽ: Rekordní počet otužilců ve Vltavě a vydařená odveta trenéra Vítka

Nejstarší otužileckou akci u nás, Memoriál Alfréda Nikodéma, pořádá tradičně na Štěpána I. plavecký klub otužilců Praha. Při letošním, 69. ročníku plaval ve Vltavě rekordní počet 340 závodníků (260 mužů a 80 žen).

Otužilci

„Překonání účastnického rekordu, který byl 290 plavců z loňska, nás všechny potěšilo, ale zároveň jsme měli obavu, zda závody na třech tratích s tak velkým počtem závodníků zvládneme. Podařilo se nám to však nakonec bez jakéhokoliv zádrhele. Na minutu jsme dodrželi časový harmonogram, nezaznamenali jsme žádné zdravotní problémy, takže to byly celkově povedené závody,“ svěřil se JUDr. Tomáš Prokop z pořádajícího klubu.

Vltava byla nejteplejší za poslední roky – plavalo se v ní při teplotě vody 6,9 stupně Celsia, vzduch měl 9,1 stupně Celsia. Na startu tratí 100, 300 a 750 metrů mezi Střeleckým a Slovanským ostrovem se představili plavci z osmi zemí – České republiky, Slovenské republiky, USA, Ruska, Rakouska, Německa a premiéru měl černý kontinent – do Vltavy se ponořil André Gabriel De Brito, naturalizovaný Čech původem z Angoly, který se stal členem pořádajícího klubu.

Nejkratší stometrový závod (Memoriál Štěpána Poláka) plavalo 67 mužů a 21 žen, o 200 metrů více při Memoriálu Oldřicha Lišky pak 129 mužů a 38 žen.

Hlavním závodem byl Memoriál Františka Venclovského, který na nejdelší ,750 metrové trati absolvovalo 64 mužů a 21 žen. O absolutně nejrychlejší čas usilovali stejně jako v loňském roce Vítek a Štěrbová, která loňskou výhru o jedinou sekundu obhajovala. Tentokrát byl o tři sekundy lepší brněnský plavec a dnes už také úspěšný trenér.

„Chtěl jsem odvést Lence loňskou porážku, proto jsem v tréninku přidal pár kilometrů navíc. Ona je samozřejmě mladší a trénuje o mnoho víc než já, ale revanš jsem chtěl. Podařilo se a jsem proto hodně spokojený. Plavalo se mně dobře, podmínky mně vyhovovaly. Nasadil jsem hned od začátku, nechtěl jsem, aby se Lenka dostala na moji úroveň. Mohlo by mě to psychicky srážet, v konci se pak dalo čekat její zrychlení, takže jsem byl rád, že jsem ji udržel za sebou,“ neskrýval v cíli spokojenost Rostislav Vítek,

„Neplavalo se mi tentokrát dobře, byl to Rosťův závod. Udeřil hned u první bójky, výrazně zrychlil, dostal se přede mě a udržoval si získaný náskok. V posledním okruhu jsem se ho snažila po trochu delší trati objet, ale už jsem to nestihla – on je natolik zkušený závodník, že si to pohlídal a loňskou porážku mně odvedl,“ posteskla si Lenka Štěrbová.

 

Výsledky – muži: 1. Rostislav Vítek (FIDES Brno) 8:59 min., 2. Pavel Mužíček (I. plavecký klub otužilců Praha) 11:38, 3. Martin Homolka (FIDES Brno) 12:06, ženy: 1. Lenka Štěrbová 9:02, 2. Renata Nováková (obě SC Plavecký areál Pardubice) 10:24, 3. Magda Okurková (FIDES Brno) 10:44.

Přehled účasti v posledních ročnících – rok 2010: 172 plavců, rok 2011: 223 plavců, rok 2012: 236 plavců, rok 2013: 285 plavců a rok 2014: 290 plavců.