REPORTÁŽ: Rekordní účast na Bradech – Mikulášský běh zde přitáhl 450 běžců

BradaBylo pošmourno, jen tři stupně Celsia a zima zalézala za nehty. Počasí, o němž se říká, že by v něm psa ven nevyhnal. A přesto se těsně pod vrchol 438 metrů vysokého kopce Brada u Jičína v neděli 7. prosince dobrovolně vydalo 450 nadšených sportovců! Už 69. ročník zdejšího Mikulášského běhu totiž bývá tradičně pro všechny generace velkým lákadlem.

Třetí nejstarší běžecký krosový závod v České republice pro jičínské atlety původně znamenal loučení se sezonou, ale postupem času se stal vyhledávaným dostaveníčkem i pro vyznavače dalších sportů nejen z regionu, ale i z Liberce, Mladé Boleslavi, Poděbrad či Prahy. Soupeří tu mezi sebou také orientační běžci, lyžaři, cyklisté, basketbalisté, fotbalisté a samozřejmě rekreační sportovci.

„Celou sobotu lilo, a tak jsme měli obavu o stav trati. Naštěstí v noci déšť ustal. Je mokro, klouže to, ale do bahna nikdo nezapadne. Jen asi musíme oželet útoky na rekordní časy, bude se běhat opatrně,“ komentoval před startem stav teréne Petr Šindelář, předseda atletického oddílu AC TJ Jičín, který byl společně s obcí Brada-Rybníček a oddílem orientačního běhu Sportcentrum Jičín organizátorem této akce.

Navzdory sychravu a mokru se museli pořadatelé od rána co ohánět, ale rekordní zájem veřejnosti je pranic nezaskočil. Pro účastníky připravili úctyhodný počet třiatřiceti věkových kategorií od ročních batolat až po ctihodné kmety o délkách 25 až 2 800 metrů. Dvě třetiny účastníků přitom tvořili mládežníci.

První soutěže patřily už tradičně nejmenším dětem a běžely i caparti s ročníkem narození 2013! Hodně hlasité vodiče jim na trati dělali rodiče a mnozí kromě tleskání či povzbuzování zvolili pozoruhodnou taktiku: těsně před svou ratolestí drželi mobilní telefon nebo fotoaparát a dítko se ho snažilo dostihnout. O tom, že atletické geny se dědí, přesvědčil nejmladší vítěz – teprve rok a čtvrt starý Jakub Šindelář, vnuk předsedy jičínského oddílu. „Mluvit ještě neumí, ale v cíli zvedl ručičky nad hlavu, což znamená ´Hurá!´ Celou dobu, co cupital do cíle, se smál a házel pohledy na diváky. Už ví, jak si získat jejich sympatie,“ chválil ho šťastný děda.

Brada_IMA_0005 Brada_IMA_0004 Brada_IMA_0003 Brada_IMA_0002 Brada_IMA_0001

Všechny děti v cíli dostaly perníček a ty nejúspěšnější čekala korunovace pod skalou na historických stupních vítězů v podobě dřevěných špalků. Jako originální gratulanti tam na ně čekali obrovitý Mikuláš s čertem a andělem. Právě fotografie s těmito nebeskými postavami patřila mezi drobotinou k nejžádanějším.

S přibývajícím věkem běžců se prodlužovaly délky jednotlivých tratí. Poslední předžákovskou kategorii mezi dívkami na 300 metrů vyhrála Vanda Vránová z Ostroměře. „Vítězství jsem si zde po několika letech zopakovala, kdysi jsem tu byla první jako úplně malá holka. Tentokrát se mi však cílová rovinka zdála nějaká dlouhá. V atletickém oddílu se věnuji atletice a baví mě to. A jak oslavím úspěch? Doma dobrým obědem,“ svěřila se skromná dívčina.

Od mladších žáků a žákyň už se nezávodilo s hromadným startem, ale po trojicích. Náročný okruh se strmým výběhem na vrcholech Brada a po prudkém seběhu s dalším táhlým stoupáním na vedlejší Přivýšinu prověřil dokonale všechny účastníky. Kromě únavy z vyčerpání se občas na některých tvářích zalesklo i několik slziček.

Hodně uznání sklidila vítězka kategorie veteránek Madla Ticháčková z Jičína. Nejprve úspěšně koučovala svého rok a tři čtvrtě starého syna Jonáše a poté si pro první místo doběhla sama. „U nás se běhu věnuje celá rodina a jinak to snad ani nejde. Jsme potomci jednoho ze zakladatelů Mikulášského běhu na Bradech, tak musíme ctít tradici. Pro nás je tento závod každý rok krásným svátkem. Užijeme si sportu a potkáme se zde s mnoha přáteli,“ vystihla všestranná sportovkyně motto celé akce s výbornou organizací i výkony.

Brada_IMA_0010 Brada_IMA_0009 Brada_IMA_0008 Brada_IMA_0007 Brada_IMA_0006

Kompletní výsledky jsou na webové adrese: www.mikulasskybeh.wz.cz.

Výsledky – mladší žáci (1 000 m): Michal Hanyk (Turnov) 5:06 min., mladší žákyně (1 000 m) Eliška Martínková (Turnov) 6:03, starší žáci: Samuel Patkolo (Jičín) 13:31, starší žákyně: Anita Zilmundová (Jičín) 13:43, dorostenci: Prokop Vitvar (Jičín), dorostenky: Anna Kochová (Jičín) 13:47, veteráni I.: Jiří Čivrný (Liberec), veteránky I.: Madla Ticháčková (Jičín) 13:52, veteráni II.: Jan Hellmich (SKC Liberec) 13:11.

Junioři a muži: 1. Miloš Auersvald (Spartak Praha 4) 10:10, 2. Jiří Čivrný (Liberec) 10:34, 3. Martin Berka (Turnov) 10:36. Juniorky a ženy: 1. Radka Hanzlová (USK Praha) 11:54, 2. Eliška Auersvaldová (Roprachtice) 13:06, 3. Jana Lenčová (Jičín) 14:08.