REPORTÁŽ: Řeku Dyji ve Znojmě zaplavili létající „draci“

Dvanáctý ročník Festivalu dračích lodí ve Znojmě opět nabídl vynikající zábavu, podívanou, ale především adrenalin. V areálu dračích a vodních sportů na Dyji pod Sedlešovickým mostem v blízkosti Louckého kláštera se od čtvrtka 26. až do soboty 28. září závodilo na dračích lodích. Během tří dnů se na lodích vystřídalo 75 posádek, což řadí tento festival na největší akci svého druhu v České republice.

„Ze strany pořadatelů maximální spokojenost. Účast byla opravdu velká. Během celého festivalu si na dračích lodích zasoutěžilo přes patnáct set dětí, sedmdesát seniorů a dalších osm set dospělých při sobotním šampionátu. Samozřejmě také divácká kulisa kolem sedmi tisíců návštěvníků dokreslovala velmi sportovní a přátelskou atmosféru celé akce,“ vypočítával prezident festivalu Petr Štěrba.

Festival zahájily ve čtvrtek dobrodružné jízdy pro děti z mateřských škol a žáky prvního stupně základních škol a seniorský víceboj, což byla letošní novinka.

Páteční dopoledne se areál zaplnil žáky druhého stupně základních škol a středoškoláky. O nejrychlejší čas mezi „záklaďáky“ soupeřilo dvacet jedna posádek. Vítězi se stali žáci ZŠ nám. Republiky ze Znojma, kteří si říkali Tornádo. O Středoškolský pohár města Znojma bojovali tři týmy. Součet dvou nejrychlejších jízd pak určil vítěze – GPOA Znojmo. Odpoledne patřilo rodinám s dětmi a veřejnosti, pro které byly připraveny různé aktivity na vodě i na břehu.

Hlavní část festivalu proběhla v sobotu, kdy proběhlo neoficiální mistrovství světa amatérských týmů. „Do bojů o mistrovský titul nastoupilo třicet jedna družstev, což je maximální počet. Během dne se odjelo přes padesát jízd a některé souboje byly dramatické až do konce,“ říká Petr Štěrba.

Sobotní sportovní část zakončil divácky atraktivní gladiátorský sprint na osvětlených lodích, světelnými bójkami a hořícími kládami vytyčených tratí včetně plamenometů v cíli. „Letos jsme na zkoušku nominovali čtyři posádky mužů a tři posádky žen, tak abychom předešli zbytečným prostojům. Mezi muži proběhl velmi vyrovnaný boj „Prahy proti Brnu“ a jen velmi těsně zvítězila posádka z hlavního města – Energy Financial Group. Ženský souboj vyhrála posádka CB Dragons,“ řekl Petr Štěrba.

Na závěr festivalu proběhl dračí ohňostroj a podle slov diváků to byl ohňostroj světového formátu.

Výsledky: „Mistrovství světa“ – kat. ženy: 1. Čína (Dravé saně z Vyššího Brodu), kat. firmy: 1. Švýcarsko (Laufen CZ), kat mix: 1. Pitcairnovy ostrovy (Pitcairni Popice), kat. open: 1. Hong Kong (Energy Financial Group)

Základní školy – 1. Tornádo (ZŠ nám. Republiky), 2. Kotvy Kvasnice (ZŠ Kvasnice), 3. Stehlíkova jedenáctka (ZŠ Mikulovice); Středoškolský pohár – 1. GPOA Znojmo, 2. SOU a SOŠ SČMSD Přímětická, Znojmo, 3. SZŠ a VOŠZ Znojmo

foto: František Šimík