REPORTÁŽ: Rohálovská desítka s 800 účastníky – vítězi Matvičjuk a Kamínková

Rohálovská desítka v Prusinovicích na Kroměřížsku přilákala na start svého 24. ročníku 804 závodníků – z toho 544 se objevilo v cíli dvanácti dospělých a 260 čtrnácti mládežnických kategorií. Přitom v 1. ročníku jednoho z nejkvalitnějších silničních běhů současnosti v roce 1994 stálo na startu jen 57 závodníků.

Desítka3

Akce, která je zařazena do projektu České unie sportu ČUS Sportuj s námi a jejímž mediálním partnerem je Deník, byla také úvodním podnikem 9. ročníku Moravsko-Slovenského běžeckého poháru i osmým podnikem 37. ročníku Velké ceny vytrvalců Olomouckého kraje. O pořadatelství náročného závodu se podělili členové TJ Prusinovice, místního hokejového oddílu, dobrovolní hasiči, obecní úřad a Běžecký klub Holešov.

Hlavní závody vyhráli Ukrajinec Alexander Matvičjuk v dresu slovenského klubu JM Denolex Bardejov za 31:16 min. a zopakoval svůj triumf z roku 2014. Mezi ženami slavila dvanácté vítězství olomoucká vytrvalkyně Petra Kamínková (Svatý Kopeček) v čase 36:37 min. a zůstala tak dvě minuty za svým traťovým rekordem z roku 2002. Odolal i traťový rekord mužů, který z roku 2009 drží časem 29:26 min. Tanzánec Ezekiel Jafari Ngimba.

„Letošní ročník opět nepostrádal kvalitní startovní pole. Bohužel se na poslední chvíli kvůli nemoci omluvilo několik přihlášených běžců, ale i tak jsme byli svědky dobrých závodů. Jsem rád, že se nám podařilo náročný závod zvládnout i pořadatelsky a většina účastníků odjížděla z Prusinovic spokojená,“ zhodnotil závody jejich ředitel Ondřej Němec a dodal:

Zvláštní cenu získala Barbora Kopřivová z TJ Sokol Přísnotice, která sice doběhla v čase 41:09 min. až na 102. místě, ale stala se jubilejní, 7.000 běžkyní v historii Rohálovské desítky.

Šedesátiletý Jiří Prokop ze Zlína má na svém kontě všech dosud uskutečněných čtyřiadvacet ročníků. „Jaký byl ten poslední? Podle času jeden z mých nejpomalejších – bylo z toho 51:36 minut a ve výsledkové listině postavení kdesi uprostřed celkového pořadí. Musel jsem si dávat pozor, protože minulý týden jsem upadl na ledu, narazil si koleno, a proto jsem k závodu přistupoval velice obezřetně. Jsou to moc pěkné závody, velmi dobře zorganizované, mají fantastické zázemí v místním kulturním domě s velkým prostorem, kde je všechno, co my běžci potřebujeme. Je opravdu radost se na Rohálovskou desítku vracet, a pokud zdraví dovolí, za rok u ní budu zase a věřím, že čas bude o něco lepší,“ svěřil se Jiří Prokop v cíli.

Na sedmi tratích od 80 do 1500 metrů si ve čtrnácti věkových kategoriích zazávodilo 136 chlapců a 124 děvčat.

Pestrý byl i doprovodný program. Dětem se líbily soutěže střediska volného času TYMY Všetuly, velký ohlas měla dětská tombola, v níž bylo 140 cen, takže každý druhý účastník našich dětských závodů něco vyhrál – první cenu bpřdstavoval fotbalový míč, který věnovala TJ Prusinovice. Úspěch měla i divácká tombola, v níž  byl první cenou notebook, zajímavá byla tipovací soutěž na čas vítěze, tradičně velký zájem byl o speciality v bufetu u hasičů a všechno zakončila povedená taneční zábava,“ popsal doprovodné aktivity Ondřej Němec.

Výsledky – absolutní pořad mužů: 1. Matvičjuk (JM  Denolex Bardejov) 31:16 min., 2. Kreisinger (SK Studenec) -59 s, 3. Míč (VSK Universita Brno) -1:23 min.; absolutní pořadí žen: 1. Kamínková (Svatý Kopeček) 36:37 min., 2. Pastorová (MK Seitl Ostrava) -1:03 min., Esentierová (Baláž Extreme Team Ostrava) -3:20. Vítězové jednotlivých kategorií mujžů – junioři: Foller (VSK Univerzita Brno) 34:34 min., 20-39 let: Matvičjuk (JM  Denolex Bardejov) 31:16 min, 40-49 let: Bitala (AKEZ Kopřivnice) 34:01 min. (v absolutním pořadí 7.), 50-59 let: Kadlec (Milotice) 38:38 min., 60-64 let: Berky (Slov.) 41,30 min., 65-69 let: Holeš (JISVA Zlín) 44:29 min., nad 70 let: Karas (BK Hodonín ) 52:27 min. Vítězky jednotlivých kategorií žen – juniorky: Šestáková (SSK Vítkovice) 42:32 min., 20-34 let: Esentierová (Baláž Extreme Team Ostrava) 39:57 min., 35-44 let: Kamínková (Svatý Kopeček) 36:37 min., 45-54 let: Matyášová (Dolní Dobrouč) 43:37 min., nad 55 let: Hynštová (AK Drnovice) 46:58 min.