REPORTÁŽ: Rohálovskou desítku ovládli běžci z Maďarska, na speciálních trasách závodily také děti

Rohálovská desítkaPoslední únorová sobota přivítala účastníky Rohálovské desítky, populárního běžeckého závodu na Kroměřížsku, polojasnou oblohou a příjemnou teplotou kolem 7 stupňů Celsia. Ideální podmínky pro běhání si nenechalo ujít téměř 860 vytrvalců. Desetikilometrový silniční závod, proslulý zejména svou náročností, přilákal také běžce ze zahraničí, kteří opanovali první místa.

Třetinu startovního pole tvořily také děti, pro které organizátoři nachystali speciální tratě. Rohálovská desítka se tak díky spojení trénovaných dospělých borců s dětskými závodníky mohla pochlubit unikátní sportovní atmosférou.

„Jak jinak přivítat blížící se jaro než během v malebné krajině Kroměřížska? Ačkoli letos nepadl účastnický rekord, mám z průběhu závodu velkou radost. Zejména bych chtěl poděkovat obci Prusinovice za bezchybnou pomoc při organizaci akce. Díky tomu, že vše proběhlo tak, jak má, byla během samotného závodu, ale také poté – na taneční zábavě – výborná nálada,“ říká spokojeně hlavní organizátor Ondřej Němec.

Běžeckou událost odstartoval v Prusinovicích v pravé poledne čestný host Jiří Sýkora, bývalý československý reprezentant vatletice a držitel současného českého rekordu v běhu na 5000 metrů na dráze. Nejrychleji pokořil trať maďarský borec László Gregor v čase 30:59 minuty, v ženách zazářila jeho krajanka Zita Kácser časem 36:33 minuty.

Rohálovská desítka však není jen o zdolávání kopců a podávání sportovních výkonů často až na hranici sil, je to také závod o zábavě a nadšení. Organizátoři totiž každoročně připravují speciální trasy pro děti, které tvoří asi třetinu startovního pole. Ratolesti se tak vyřádily při závodech o délkách od 80 až po 1500 metrů. Nejmladšímu dětskému účastníkovi bylo pouhých jeden a půl roku.

A veselo bylo i po závodě. V cíli čekal na závodníky guláš a občerstvení, které zajišťovali místní dobrovolní hasiči.

„Naši hasiči nezklamali, jejich podomácku připravované občerstvení bylo moc dobré. Nejen pro diváky byla připravena tradičně divácká tombola ale především takzvaná ´tipovačka´. Každý návštěvník mohl odhadnout čas nejrychlejšího borce. Tentokrát byl nejbližší tip jen dvě vteřiny od vítězného času. Užili jsme si rovněž taneční zábavu, které se zúčastnili také mnozí sportovci,“ popisuje zdařilou atmosféru akce Ondřej Němec.

Kompletní seznam výsledků naleznete na http://www.rohalovskadesitka.cz/VYSLEDKY-ROHALOVSKE–10/.