REPORTÁŽ: Rumcajsovy míle se běžely také s čelovkami a mezi blesky

 

Pátek, sobota a neděle patřily v Českém ráji poblíž Jinolických rybníků všem, kteří rádi závodí v orientačním běhu, nebo i pouhým kolemjdoucím, kteří se rozhodli, že by si rádi napínavý sport v přírodě vyzkoušeli. Že jsou Rumcajsovy míle na Bradech nesmírně populární, dokazuje i fakt, že se letošního ročníku zúčastnilo každý den 1 050 závodníků a závodnic všech věkových kategorií v soutěžní i nesoutěžní části.

„Mnozí z nich přicházeli na start jednotlivých etap s tím, že orientační závod ještě nikdy neběželi, ale chtějí si ho vyzkoušet a. Museli jsme dokonce dotiskovat mapy. Určitě svou roli sehrála příhodná poloha našich závodů – je to blízko z Prahy i Liberce,“ těšil zájem milovníků sportu Jana Mrázka z pořádajícího oddílu Sportcentrum Jičín.

Za první ze tří etap Rumcajsových mílí si závodníci vyjeli na výlet. Zatímco v sobotu a neděli se startovalo pod penzionem Brada v obci Brada-Rybníček, páteční závod se odehrával za dramatických podmínek pod zříceninou hradu Trosky.

„Ve tři hodiny, když jsme startovali, udeřila silná bouřka, které ten den přecházely přes republiku. Spustila se průtrž mračen, setmělo se a někteří závodníci dokonce vybíhali na trať s čelovkami, protože neviděli na mapy. V lese to práskalo do stromů a všichni se vrátili promočení na kost, ale brali to sportovně, jako další novou zkušenost. Řada našich závodníků má zkušenosti s pořádáním závodů a ví, že si počasí organizátor nevybere. O víkendu už jsme ale měli skvělé podmínky s pohodovými teplotami kolem 20 stupňů Celsia,“ popsal průběh závodu Jan Mrázek.

V elitní mužské kategorii se v součtu s triem map nazvaných stylově v jednotlivých dnech Cipísek, Manka a Rumcajs nejlépe popasoval závodník OOB TJ Turnov Kuba Dragowski. Mezi ženami nadvládu Turnova potvrdila Michaela Omová.

Výsledky Rumcajsovy míle 2017 – muži H21E: 1. Kuba Dragowski (OOB TJ Turnov) 141:27; 2. Boris Navrátil (OK Kamenice) 144:41; 3. Zdeněk Rajnošek (Klub vytrvalostních sportů Šumperk) 146:18; ženy D21E: 1. Michaela Omová (OOB TJ Turnov) 140:51; 2. Martina Matějů (SK Praga) 146:48; 3. Martina Bochenková (OOB Kotlářka) 150:32; muži H21a: Pavel Žemlík (SOK TJ Turnov) 145:47; muži H21B: David Kopecký (SOB Olomouc) 143:00; muži H21C: Marek Moravec (OK Lokomotiva Pardubice) 121,50; ženy D21A: Monika Píšová (SK LOB Nová Paka) 137:39; ženy D21B: Anna Tesařová (OK Sparta Praha) 118:51.

Kompletní výsledky všech 37 kategorií zde.