REPORTÁŽ: Rychlá trať v Kralovicích pomohla překonání traťových rekordů

Ladislav Fabišovský v soutěži mužů a Jindřiška Zemanová mezi ženami se stali vítězi nejprestižnější kategorie šestnáctého ročníku MTB Spoke maratonu v Kralovicích. V obotu 30. srpna se na startu populárního závodu horských kol sešlo 315 dospělých bikerů a více než padesátka dětí. Akce byla součástí projektu České unie sportu ČUS Sportuj s námi, jehož mediálním partnerem je Deník.

„Účast nám, bohužel, poněkud ovlivnil shodný termín seriálu Kolo pro život, který se uskutečnil v Plzni. Snížilo to počty dospělých účastníků, ale především dorazila jen zhruba polovina nejmladších cyklistů. S plzeňskými organizátory jsme se však už dohodli, že podobný souběh už se opakovat nebude,“ uvedl Jiří Tišer, jeden z členů organizačního výboru z pořádajícího Bike Clubu Kralovice.

Kralovičtí pořadatelé připravili všem aktérům tři trasy vedoucí podél řeky Střely a poté přes Plasy nebo Rabštejn. Důkladnou závěrečnou prověrkou všech bikerů představovalo stoupání na Potvorskou horu. Jako první vyrazili v pravé poledne účastníci maratonské trati na 70 km s převýšením 1 820 metrů. Po nich následovali jezdci na trasách 40 a 20 km.

Náročný okruh nejrychleji zvládl osmatřicetiletý Ladislav Fabišovský, jenž si tak vylepšil loňskou druhou příčku, kdy skončil za Martinem Stoškem. Zkušený biker a několikanásobný mistr světa cyklistů v běhu na lyžích dorazil do cíle s náskokem 2:44 min. Mezi ženami suverénně dominovala bývalá reprezentanta na horském kole Jindřiška Zemanová, loňská světová šampionka v terénním triatlonu XTerra, která přijela s náskokem více než čtyřiadvaceti minut. Dosažené časy obou vítězů se současně staly novými traťovými rekordy.

„Sportovní úroveň závodů byla vysoká. Už dva týdny u nás nepršelo, trať byla tvrdá a rychlá a účastníci dosahovali výborných výkonů. Akce se navíc uskutečnila bez větších zdravotních problémů, zaznamenali jsme jen pár odřenin po pádech a jedno pochroumané rameno,“ pochvaloval si Jiří Tišer.

Na startu nechyběl ani jediný biker, který startoval na všech šestnácti ročnících – Karel Pešek. Tentokrát však absolvoval trasu 40 km na elektrokole.

Dopolední část patřila dětským soutěžím na krátkých terénních okruzích o délkách od 100 do 800 metrů. V pěti věkových kategoriích se představilo přes padesát zájemců od čtyř let.

Výsledky – 70 km, muži: 1. Fabišovský (Sweep Ultimate Sport) 2:48:57 hod., 2. Morgenstein (Tachov) +2:44 min, 3. Smola (Toi Toi Cykloklub Slaný) +5:56, 4. Beneš (Skibikecentrum.cz team) +9:11, 5. Pitel (Big Shock Team) +11:23, 6. Pakandl (Kola Pakandl) +15:06. Ženy: 1. Zemanová (Spoke Fucktory Team) 3:21:37, 2. Pejšová (Ghost Team) +24:42 min, 3. Pavlisová (Rugby Plzeň) 1:03:22 hod. 40 km: Kindl (Cycology) 1:25:07 hod. – Auterská (Radyně Bike) 1:50:16. 20 km: Ambruš (One Cycling Team) 45:30 min – Civišová (Podkováci) 59:25 min.