REPORTÁŽ: Sedmnáctiletý Karel Najser se stal nejmladším vítězem MTB Crossu v historii

Opavský sportovní areál s poetickým názvem Stříbrné jezero hostil v pátek a sobotu 22. a 23. září další ročník MTB Crossu, na který se sjelo první den 300 dětí z místních základních škol – od skutečných začátečníků až třeba po juniorské členy cyklistických oddílů – a dalších 200 bikerů je následovalo následující den. Akce byla součástí projektu Tipsport Sportuj s námi.

V pátek jsme měli štěstí na parádní počasí, pak ale v noci začalo pršet a na sobotu se podmínky změnily. Trať tak byla bahnitá a náročnější, ale to už prostě k horským kolům patří a je to dobře. Za organizátory musím říct, že jsme s letošním ročníkem spokojení, a rovněž se nám ve stejném duchu hrnou pozitivní ohlasy od účastníků. Každoročně se pro ně snažíme trať aby byla nová, neokoukaná. Pak je i zajímavé, jelikož závodníci absolvují okruh vícekrát, jak se postupně zlepšují technicky, mění stopu, aby zrychlili, rozhodnou se skočit skok, který předtím objížděli… Je to hodně i o taktice a to je u nás takové unikum,“ usmíval se Jan Krejčíř z pořádajícího sportovního sdružení MTB Cross.

Pátek patřil kompletně dětem z místních základních škol, pro nejmenší byly nachystané krátké závody na 200 metrů, ty starší a zkušené pak absolvovaly tři závodní okruhy. Rámcové závody dětí zahájily také sobotní program. Ve 12 hodin od nich pak převzali štafetu dospělí borci a vydali se nejprve na prohlídku trati a posléze od 12,30 do ostrého závodu.

Jelo se systémem 60 minut plus jeden okruh v případě mužů a 45 minut plus jeden okruh v případě žen. Z nich byla nejrychlejší Barbora Bukovská, jež trať zdolala trať v čase 53:41 min a na nejbližší soupeřku najela dva kilometry. O zápis do historie se v hlavní mužské kategorii se postaral sedmnáctiletý Karel Najser, který se stal dosud nejmladším vítězem s časem 1:14,09 h a rovněž nechal pronásledovatele dva kilometry za sebou.

Je to mladý jezdec elitního týmu Superior Riders, kterého se vyplatí sledovat, má potenciál to v budoucnu dotáhnout daleko. Však má sportovní geny v rodině, jeho tatínek je sám nadšený cyklista a maminka Renata ještě pod dívčím jménem Berková reprezentovala v triatlonu na olympiádách v Sydney a Athénách. Spolu s dalšími úspěšnými bikery se dočkal pamětní medaile a cen v podobě sportovního vybavení. Nejlepší tři muži a ženy celkově navíc dostali prize money, a nechyběla ani bohatá tombola pro diváky, kterých po oba dny dorazila spousta a vytvořili bezvadnou atmosféru,“ uvedl Jan Krejčíř.

Kompletní výsledky: mtbcross.cz