REPORTÁŽ: Šestý ročník Otrokovických svahů – a opět nový vítěz!

Podzim je pro běhání jako stvořený, a tak není divu, že si jej coby termín pro svůj závod zvolili rovněž organizátoři krosových Otrokovických svahů, které se letos uskutečnily v sobotu 29. října již pošesté. Tentokrát se na start některé z kategorií postavilo 199 závodníků a 171 jich také úspěšně proběhlo cílem.

„Počasí už nám nemohlo snad ani vyjít lépe. Bylo pod mrakem mezi deseti stupni ráno a třinácti později, což je pro běžce optimální. Stejně skvělá byla také atmosféra. Nic nepotěší více, než poděkování od závodníků za krásnou, dobře značenou trať a úsměvy na konci závodu. Letos čekalo na běžce navíc zbrusu nové zázemí stadionu a bohaté občerstvení před i po závodě,“ osvětlil David Zentrich za pořádající oddíl TJ Jiskra Otrokovice.

Jako první změřily síly od 9,30 hodin děti na trasách 400 a 1000 metrů. Kratší distance obnášela absolvování jednoho oválu na stadionu, což mohli nejmenší učinit v doprovodu rodičů, v rámci té delší se junioři rozběhli i po okolních cestách a loukách. Nejmladší účastnicí se stala Emilka Nádeníčková narozená teprve v roce 2021.

Od 11 a 11,05 hodin odstartovaly běhy dospělých na hlavních tratích na 5 a 10 km. Ty vedly nejdříve podél řeky Moravy a následně do svahů místního kopce Tresný, po úzkých lesních pěšinách, a tedy klasickým krosovým terénem. Podložka byla klasická podzimní, takže se vyskytly i pády na listí či bahně, ale vše se naštěstí obešlo bez zranění.

Závod byl dynamický, žádné překvapení se nekonalo, nicméně opět se potvrdil trend předchozích ročníků – vítězi se staly nové tváře, dosud nikdo zatím nedokázal při Otrokovických svazích svůj triumf obhájit. To svědčí spolu s dosaženými časy o zvyšující se konkurenci a popularitě závodu. Další zajímavostí je letošní zařazení vložené disciplíny nordic walking na 6,5 km.

„Vyhlašovali jsme všechny kategorie a rozdali kolem osmdesáti různých cen. Všechny dětské kategorie si po doběhu vybíraly odměnu ve formě drobností, jako byly sladkosti, pexesa, plastelíny, autíčka, pastelky a podobně. Následně jsme ještě odměnili vždy nejlepší trio. I dospělé čekaly hezké ceny, především ve formě sportovního vybavení, ale třeba rovněž velké balení kávy z místní pražírny,“ uvedl David Zentrich.

Výsledky 6. ročníku Otrokovických svahů – muži 10 km celkem: 1. Jakub Janda (Rohálov Bike team) 39:22 min, 2. Pavel Dvořák (Atletika Alojzof) 40:42, 3. Filip Bukovjan (KESBUK) 41:04, ženy 10 km celkem: 1. Jitka Bařinková (DIA Zlín) 54:21 min, 2. Věra Vystrčilová (Zdravé cvičení Tlumačov) 55:07, 3. Soňa Kikerová 56:37, muži 5 km celkem: 1. Šimon Sláma (OOB TJ Slovan) 19:52 min, 2. Michal Sadlon (Jogging Klub Dubnica nad Váhom) 20:32, 3. Ondřej Hubáček (TJ Jiskra Otrokovice) 21:19, ženy 5 km celkem: 1. Jarmila Hastíková (Veselí nad Moravou) 22:55 min, 2. Dagmar Dvořáková 23:27, 3. Lucie Jurošová (TJ Slezan Frýdek-Místek) 26:04.