REPORTÁŽ: Setmělou Jihlavou proběhl devátý ročník Noční desítky

S nástupem soumraku se v sobotu 23. března v metropoli Vysočiny na břehu stejnojmenné řeky Jihlavy začali scházet vytrvalci, aby se zapojili do dalšího, v pořadí již devátého ročníku unikátního závodu Noční desítka – ať už v jednotlivcích, štafetách, či zkráceném open běhu na pět kilometrů. Akce byla součástí projektu České unie sportu Tipsport Sportuj s námi.

S letošním ročníkem jsme velmi spokojeni, dorazilo si k nám zazávodit celkem 212 dospělých, devět dvoučlenných štafet a 57 dětí v doprovodných závodech. Účasti určitě nahrálo, že už jsme se etablovali coby tradiční součást jarního běžeckého programu na Vysočině a pak také ideální počasí. Původně silný vítr se k večeru zcela utišil, bylo pět stupňů, tedy lehce chladněji, což je ale nakonec pro běh skvělé,“ popsal podmínky Pavel Hotař z pořádajícího oddílu Pteam sport.

Od sportovní haly TJ Start v jihlavské čtvrti Staré Hory vyrazily jako první v 18,30 hodin do akce děti do sedmi let na trati dvě stě metrů, následované žáky do jedenácti let na kilometru a staršími žáky do čtrnácti let na dvou kilometrech. Bezprostředně po doběhu následovalo vyhlášení a už byl čas na hlavní závod.

Startovní výstřel Noční desítky a pětikilometrového open běhu zazněl ve 20 hodin a vytrvalci zaplavili nábřeží řeky Jihlavy, po jehož obou stranách se běželo po uzavřené cyklostezce. Do cíle se nejrychleji dostali v čase 33:47 min Kamil Kyrš z MST Jihlava v kategorii 40 až 49 let a Klára Kubínová z Rantířova, která s vylepšeným časem 40:52 min obhájila loňský triumf. Vítěznou štafetu tvořila dvojice Jiří Poláček a Stanislav Zápotočný z Počátků, která zapsala čas 38:04 min.

Závodníci si moc pochvalovali atmosféru, kdy jednak vyrazili místní fandit podél trati a pak se nám velice osvědčili hráči na africké bubny v cíli, kteří vydrželi bubnovat po celou dobu závodu a diváky i samotné běžce pořádně vyhecovali. Ti nejlepší si od nás odnesli ceny v podobě energetických balíčků, minerálů na posílení i třeba drobného sportovního vybavení s logem našeho závodu,“ uvedl Pavel Hotař.