REPORTÁŽ: Silvestrovský běh na Benediktu provázela správná atmosféra

Kolem Benediktu, umělého jezera na okraji Mostu, bylo dopoledne poslední den v roce 2016 živo. V pořadí 32. ročník Silvestrovského běhu na Benediktu si před večerní oslavou nenechalo ujít 178 účastníků všech věkových kategorií. A z akce projektu ČUS Sportuj s námi, jehož partnerem byla společnost United Energy, odcházeli spokojeni.

„Letos, stejně jako v minulých letech měla akce správnou atmosféru. Samozřejmě, že někteří závodníci usilovali o vítězství, ale pro převážnou většinu startujících je to především masový běh, v němž každý běžel, jak umí a na co má. Na poslední atletickou událost v roce se přišli hlavně rozloučit se sezonou a pozdravit přátele,“ řekl Milan Rybák, hospodář pořádajícího AK Most a současně předseda Krajského atletického svazu Ústeckého kraje. Současně připomněl také motto celé akce: „Pojďte se proběhnout, ať vám večer více chutná!“

Ráno ukazoval teploměr minus jeden stupeň Celsia a ranní mlha se brzy rozestoupila. Lehce namrzlou a kluzkou trať kolem Benediktu organizátoři z bezpečnostních důvodů posypali solí.

Jako první se vydali už v 9 hodin na trať dlouhou 60 metrů na antukové dráze bývalé 17. Základní školy Most ulici batolata se svými rodiči. Po nich na stejném místě přišli na řadu předžáci ((ročníky narození 2012 a 2011). Zbývající žákovské a dorostenecké kategorie (vždy dva ročníky) už čekaly na Benediktu trasy dlouhé 250, 543, 1 233 a 1 580 metrů.

„Loňský rekord, kdy se závodu zúčastnilo 240 běžců, jsme tentokrát nezopakovali. Loni to však byla mimořádná účast. Nejvíce účastníků – celkem 94 mužů a žen – absolvovalo hlavní, šestikilometrovou trať,“ upřesnil Milan Rybák.

Hlavní závod v kategorii mužů vyhrál Jakub Patúc z VTŽ Chomutov, mezi ženami jasně dominovala Lucie Svobodová z AK Most. Na dvoukilometrové trati uspěli Maxmilián Krčmář z AK Bílina a jeho oddílová kolegyně Adéla Civínová. Kratší trasu absolvovalo se svými majiteli také devět psů – nejrychlejší z nich byl Edy, jehož doprovázela Sára Malá z AK Most.

„Pro běžce i jejich doprovod jsme připravili občerstvení – klasický čaj, čaj s rumem a teplé párky. Všechny děti dostaly nějakou sladkou odměnu, například lízátko, perník nebo sušenky. Ty nejúspěšnější jsme odměnili medailemi a bonboniérou. Dospělí si zase odnesli láhve vína. Na závěr se konala velká tombola, v níž nějakou cenu získal prakticky každý druhý účastník,“ dodal Milan Rybák.

 

image15 image1 image4