REPORTÁŽ: Silvestrovský běh ulicemi města Soběslavi překonával rekordy

Od 30. prosince 1987 je v Soběslavi na Táborsku zvykem, že se místní setkají ve večerních hodinách, aby společně oslavili vstup do posledního dne roku pohybem. Nejinak tomu bylo letos v sobotu 30. prosince, kdy se Silvestrovského běhu ulicemi města Soběslavi, který kdysi našel inspiraci v Novoročním běhu Sao Paulem, zúčastnilo 170 běžců, dosud nejvíc v historii. Akce byla součástí projektu Tipsport Sportuj s námi.

Až nás to překvapilo! Na začátku nám totiž přihláškami začaly míchat nemoci a marodka postupně narůstala. Nakonec se ale ukázalo, kolik srdcařů tady v okolí máme, když vytáhli paty z domova a přišli nás podpořit. Také jsme nestačili koukat, jak nám na webu roste počet přihlášených dětí, také těch bylo nejvíc, co jsme kdy měli a to je báječná zpráva dnes i do budoucna,“ uvedl Petr Čáp z pořádajícího Sportovního klubu Viktoria Tábor.

Náměstí Republiky v Soběslavi začalo ožívat kolem deváté večerní, kdy byl oficiální začátek akce. Úvodní závody dětí propukly ve 22 hodin, kdy soutěžily ty do deseti let, ve 22,15 hodin je následovali starší kamarádi od 11 do 14 let. Dospělí pak vyrazili do ulic úderem půlnoci a do cesty se jim postavilo 2023 metrů. V Soběslavi je totiž zvykem pokaždé symbolicky přidat jeden metr k závodní distanci za každý odcházející rok.

S tratí si letos nejrychleji poradil Ondřej Kohout z TJ Chyšky, který doběhl v čase 5 minut 52 vteřin, následovaný Šimonem Michálkem z Kardašovy Řečice a Portugalcem Josém Nuno Abreu Pereirou. Mezi ženami si pro prvenství v čase 7 minut a 57 sekund doběhla Kamila Škrletová následovaná s vteřinovými odstupy druhou Andreou Škrletovou a třetí Lenkou Suškovou ze Sezimova Ústí. Kromě toho nemohla scházet populární soutěž družstev, těm se ovšem nezapočítávaly časy, leč umělecký dojem.

Je to taková naše recese, týmy dobíhají na samý závěr a mají vtipné kostýmy. Jedni se letos převlékli za hodinové manžele a měli po cestě plné ruce práce s opravami. Podložit klínkem museli například i jednoho z dobrovolníků dohlížejících na odklon dopravy z trasy závodu, protože stál nakřivo. Vyhrálo ale družstvo Diakonie Rolnička, na niž posíláme část výtěžku, které se převléklo za důchodkyně s pojízdnými taškami, francouzskými holemi, šátky i zástěrami,“ prozradil Petr Čáp.

Vítězové se mohli radovat například ze sportovního vybavení, všechny děti pak dostaly už před startem balíček a po doběhu navíc medaile a překvapení v podobě plyšáka v případě menších a originálního batůžku od místní švadleny u větších dětí. Večer zpestřila i bohatá tombola, moderace a vystoupení kejklíře Adama Čecha, laserová a ohňová show skupiny Fuegnis z Písku či vystoupení tanečních skupin Alegrie, Fresh Dance Tábor a Lucie.