REPORTÁŽ: Silvestrovský výstup na Mehelník přilákal rekordní účast – 1 617 turistů i 116 psů a koní

Sportovní zážitek v poslední den roku 2015 si nenechalo na Písecku ujít 1 617 turistů. Právě tolik se jich vydalo na trasu 26. ročníku Silvestrovského výstupu na Mehelník, s 633 metry nad mořem nejvyšší vrch Píseckých hor. Tenhle počet současně představuje rekordní účast v dosavadní historii akce.

Buřt

Aby byla statistika přesná – kromě pochodníků všech věkových generací z celé České republiky, Slovenska, ale třeba i z Austrálie – zvládlo úspěšně výstup také 116 psů a koní.

„Počasí přálo a už od rána svítilo na cestu sluníčko. Přiznám se, že tak vysoká účast nás docela zaskočila. Zaregistrovat takové množství lidí nebylo jednoduché, u prezentace u loupežnického stolu se  tvořila fronta, ale všichni účastníci byli trpěliví. Měla jsem k dispozici pouze 1 500 účastnických karet, takže na těch posledních více než sto se, bohužel, nedostalo, ale snad jim to nevadilo,“ posteskla si Hana Tomanová, organizátorka výstupu z Klubu českých turistů Otava Písek.

Na Mehelník, kde podle pověsti řádil před lety loupežník Mehela, bylo možné vyšlapat po několika cestách, ta nejfrekventovanější vedla od Základní školy T. Šobra v Písku. Trasa měřila 7,5 kilometru, stejnou vzdálenost museli zájemci zdolat také při návratu. Podmínkou bylo dosažení vrcholu Mehelníku v době od 9,30 do 13,30 hodin, kdy se rozdávala účastnická razítka.

Každý pochodník dostal na vrcholu malou upomínku, teplý čaj a mohl si na ohništi opéct špekáčky. Celý věnec vuřtů ozdobených velkou mašlí však podle tradice dostal jeden z vylosovaných psů, kterým se stal Badyán, jehož přivezl ze Semic jeho pán Ladislav Soukup.

Nejstarším účastníkem výstupu byl písecký lékař Oldřich Brůha, každoroční pravidelný host, jemuž bude už 87 let. Naopak nejmladším účastníkem se stal Tomáš Malý z Kluk, jenž se narodil 10. října 2015. Primát nejvzdálenějšího pochodníka symbolicky převzala Drahoslava Trevillian, která přijela na návštěvu své sestry z Melbourne, hlavního města Austrálie. Na památku obdržela knihu o České republice v angličtině a nástěnný kalendář s fotografiemi města Písku.