REPORTÁŽ: Silvestrovský výstup na Mehelník rozpohyboval Písek a okolí

Od šedesátých let se datuje tradice, kdy začala parta našenců putovat poslední den roku na Velký Mehelník, s 633 nadmořskými metry nejvyšší vrchol Píseckých hor. Jak se později přidávali další a další poutníci, začali později organizátoři ročníky i účastníky počítat, až se 31. prosince 2022 uskutečnil jubilejní, dvakrát odložený, třicátý ročník akce.

Tentokrát se příznivým, prakticky jarním počasím, nechalo zlákat 1362 pochodníků, 8 koní a 83 psů. K tomu je třeba počítat ještě tak sto až dvě stě neregistrovaných účastníků navrch, počty sčítáme u těch, kdo si na vrcholu na oficiálním stanovišti vyzvednou pamětní kartičku, razítko a tatranku,“ vysvětlil předseda pořádajícího odboru Klubu českých turistů Otava Písek Stanislav Nohejl.

Vyznavači pěší turistiky si mohli vybrat, zda vyšlápnou na kopec individuálně, případně se mohli v sobotu v 9 hodin potkat u Základní školy Šobrova v Písku a vyrazit vzhůru společně s dalšími milovníky pohybu. Podle zvolené trasy je čekalo urazit mezi šesti a sedmi a půl kilometry s převýšením 224 metrů.

Nejmladší účastník byl chlapeček narozený 3. září 2022, který měl tu výhodu, že nemusel po svých, nejstaršímu pánovi pak bylo 88 let. Nejvzdálenější pochodníci dorazili z Brazílie a Kolumbie, v minulosti už na Mehelníku stanuly nohy Australanů, Novozélanďanů i Jihoafričanů. Ti všichni se dočkali drobné odměny, stejně jako jeden z pejsků, kterého jsme vylosovali a dostal věnec buřtů,“ uvedl Stanislav Nohejl.