REPORTÁŽ: Skirogaining v Krušných horách – lyžování s mapou se líbilo

SkirogainingO víkendu uspořádal Krušnohorský rogainingový klub Litvínov unikátní orientační závod v běhu na lyžích pro zkušené závodníky i širokou veřejnost – 5. ročník přeshraničního skirogainingu. Startovalo se od penzionu Stará škola v Klínech v Krušných horách.

„V sobotu panovalo nádherné počasí, bylo slunečno a lyžovat se dalo téměř v plavkách. V neděli už kraj zahalila mlha a sněžilo. Podmínky pro závod byly dobré, museli jsme zrušit pouze jednu kontrolu, takže účastníci přišli o obávaný ´výplaz´ Šumného dolu. Některá místa se musela  přejít po trávě, na pár silničních úsecích však nezbylo než sundat z nohou lyže,“ popsal kulisu originální soutěže ředitel Jan Tojnar.

V sobotu byl nejprve na programu dobrovolný trénink a seznámení s tratěmi. Vyzkoušet si své schopnosti přišlo třicet zájemců, z nichž devět bylo mladších patnácti let. Mohli klasikou či volným způsobem absolvovat všechny stopy, které jsou během zimy najížděny v propojených běžkařských areálech Klíny a na německé straně v Seiffenu a Holzhau.

„Mnozí přišli poprvé v životě a rychle se zbavili obavy z toho, že musejí lyžovat podle mapy. Naopak – byli ze svých nově objevených schopností nadšeni. Druhý den však už byly klimatické podmínky mnohem náročnější. Ale to k zimnímu orientačnímu lyžování patří, je to přece jen extrémní sport,“ upřesnil si Jan Tojnar.

Skirogaining v Krušných horách Skirogaining v Krušných horách Skirogaining v Krušných horách Skirogaining v Krušných horách Skirogaining v Krušných horách

V neděli od 9 hodin odstartoval hlavní závod, ve kterém soupeřilo 44 závodníků z České republiky i Německa ve dvou až pětičlenných týmech. Mimochodem – pětice účastníků byla mladších osmnácti let a čtyřem z nich ještě nebylo ani patnáct. Naopak primát nejstaršího orientačního lyžaře získala Jana Haňkovská, ročník narození 1940.

Kompletní výsledky jsou na webu: http://skirogaining.krk-litvinov.cz/2015/cs.