REPORTÁŽ: Skvělá atmosféra, počasí a patron Jakub Kohák. Závod Ve Víru běháme všichni vyšel na výbornou

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Poslední prázdninové dny se nesou na mnoha místech České republiky ve znamení sportu. Výjimkou nebyla v sobotu 26. srpna ani obec Vír pod stejnojmennou přehradou na řece Svratce, kde se v rámci akce Ve Víru běháme všichni určené pro širokou veřejnost uskutečnil 64. ročník Malého svrateckého maratonu.

Všechny, kdo do malebného údolí Svratky dorazili, čekal kromě závodění samotného také bohatý doprovodný program. O zábavu postaráno bylo díky osobní účasti patrona projektu ČUS Sportuj s námi herce, režiséra a především sportovního multitalentu Jakuba Koháka. Ten odstartoval několik dopoledních dětských kategorií, krátce se objevil i na trati jednoho ze závodů a asistoval také při udílení cen. Na sto procent mu přitom vyšlo jeho předzávodní předsevzetí především vypadat dobře v cíli.

Ve 14,30 hodin se na trať vydali závodníci na hlavní, dvaatřicetikilometrovou trať Malého svrateckého maratonu. „Počasí nám vyšlo pěkně, odpoledne se však teploty vyšplhaly dokonce přes třicet stupňů, takže to bylo náročné. Mám velkou radost, že se letos na startu objevila řada závodníků, pro které to byla premiérová účast,“ radoval se Zdeněk Šudoma z pořádajícího sportovního oddílu Jiskra Vír.

Na nejdelší trati se tak představilo na 70 závodníků, v rámci doprovodných závodů Běhu Vírem mládeže a dorostu pak další desítky dětí a dospívajících.

Nejlepší čas si mezi muži připsal Jan Kohut z týmu Max-Training.cz, jemuž na zdolání tratě stačily dvě hodiny a dvě minuty. Rekordní čas 1:45:02 Jiřího Homoláče z roku 2014, na jehož překonání byla vypsaná speciální finanční odměna, letos opět nepadl. V ženské kategorii si nejlépe vedla Tereza Ďurdiaková z AK Olymp Brno, která byla v cíli v čase 2:16:30 hod.

Pořadatelé připravili pro návštěvníky akce i další atrakce. Jednou z nich byl první ročník soutěže Vírský chilli drak, kde mohli zájemci ochutnat vzorky pálivých papriček pod vedením jejich místního pěstitele. Kdo se přihlásil ve stanoveném termínu do závodu, mohl se po doběhu těšit na společnou večeři s organizátory, kterou zajistili pořadatelé z Jiskry Vír.

Při tradiční tombole si několik šťastlivců z řad závodníků odneslo víkendové pobyty věnované sponzorem. „Jeden z nich přisoudil los Josefu Holému, který je ročník narození 1941 a jako jediný běžel v kategorii nad sedmdesát let. Máme radost, že se mohl radovat kromě své běžecké kategorie i z další ceny,“ sdělil Zdeněk Šudoma.

Výsledky Ve Víru běháme všichni – 64. Malý svratecký maraton 2017, muži A: 1. Jan Kohut (Max-Training.cz) 2:02:34; 2. Pavel Czerný (BKB) 2:16:10; 3. Michal Glier (SDH Doubravník) 2:18:14; ženy F: 1. Tereza Ďurdiaková (AK Olymp Brno) 2:16:30; 2. Mirka Pešáková (AC Racers) 2:26:01; 3. Eliška Vlachová Hutová 2:43:14; muži B: Daniel Orálek (BehejBrno.com) 2:05:07; muži C: Jaroslav Chramosta (JABOJA Team) 2:14:08; muži D: Bohumil Mareš (LEAR Brno) 2:53:59; muži E: Josef Holý (AC Moravská Slavia) 4:11:22; ženy G: Alena Bojanovská (Žďár nad Sázavou) 2:45:19; ženy H: Ivana Martincová (Moravská Slavia Brno) 2:50:24.

Kompletní výsledky na http://stopcy.com/events/51