REPORTÁŽ: Sněhu navzdory lámala Ludgeřovická patnáctka rekordy na všech frontách

Do pětitisícových Ludgeřovic na Opavsku jako už tradičně první sobotu v daném měsíci dorazili 1. března běžci, aby se zapojili do 16. ročníku Ludgeřovické patnáctky – silničního běhu s terénní vložkou. Hlavní, patnáctikilometrová trať je tak zavedla přes Ostravu-Petřkovice do Černého lesa a následně podle naučné stezky pěchotního opevnění zpět do Ludgeřovic. Akce byla součástí projektu České unie sportu Tipsport Sportuj s námi.

Takřka slunečné počasí s mírným mrazíkem se postupem času změnilo v regulérní sněžení a zimní počasí dokáže na úseku v terénu běžce v silničních botách pořádně potrápit. O něco jistěji se tam tak mohli cítit sportovci v rámci nordic walkingu, kteří díky holím měli lepší stabilitu. Díky adrenalinu naštěstí běžci na startovní čáře nezmrzli a ty, kteří k tomu neměli daleko, probudil startovní výstřel,“ líčil David Bíbrlík z pořádajícího Běžeckého klubu Ludgeřovice.

Ještě před zahájením hlavního podniku dne proběhly rámcové závody. V 9 hodin se na patnáctikilometrovou trať vydali vyznavači nordic walkingu. Od 9,30 hodin začaly dětské závody, při nichž mladé talenty od šesti do dvanácti let bojovaly o prvenství na trati 500 metrů. V 10,05 hodin pak Jiří Sýkora, od roku 1980 úřadující rekordman Československa na 5000 metrů a vítěz Ludgeřovické dvacítky, na niž stávající závod navazuje, odstartoval samotnou Ludgeřovickou patnáctku.

Sám se pak o pět minut později spolu se 75 dalšími běžci postavil na start rámcového závodu s kopcovitým charakterem na tři kilometry. V 10,15 hodin pak čekání na návrat dospělých borců do cíle ještě pokrátily závody nejmenších dětí na sto metrů.

Co se rekordů týče, ten první padl vlastně ještě před závodem. Finální startovní listina totiž nakonec čítala 511 zájemců, z nichž 462 skutečně dorazilo – nejvíc v historii. Pro obec s pěti tisíci obyvateli to byla opravdu výzva. Padaly nicméně i další,“ konstatoval David Bíbrlík.

Mezi muži totiž dopředu ohlásil útok na nový nejrychlejší čas Lukáš Chwistek z SSK Vítkovice, což se mu také podařilo o více než minutu výkonem 48:10,6 min. Druhé místo obsadil jeho klubový parťák Michal Stanovský, který je aktuálně třetím nejrychlejším neslyšícím maratoncem na světě, a třetí skončil Ital Roberto Dimiccoli z Eko.okna Runners.

Tuhý boj o triumf se odehrál mezi ženami, kdy drtivou většinu závodu strávily bok po boku Barbora Macurová za Salomon 2B Winner Team a Petra Pastorová reprezentující vlastní běžeckou školu. Terénní pasáž nakonec sedla víc vicemistryni světa v horském maratonu Macurové. Ta výkonem 55:56,6 min stanovila nový ženský traťový rekord, Pastorová doběhla o pouhých 13 sekund po ní a obě ženy současně obsadily šesté a sedmé místo celkově. Třetí, už s výraznějším odstupem finišovala mezi ženami Jaroslava Ježková za Salomon.

A traťový rekord padl i při nordic walkingu, když trojnásobný mistr Evropy na 10 km a držitel dvou světových rekordů Janek Vajčner z NW Slovácko dorazil do cíle v čase 1:37:01 h. Ukončil tak šestileté kralování Petra Cimpricha z NW Olomouc, na nějž zbylo druhé místo, a třetí pozice pak připadla Jaroslavu Zieglovi z Kobeřic.

Jsem rád, že za sebou máme další vydařený ročník. Myslím, že jsme narazili na kapacitu, kterou chceme udržovat i do budoucna, rozhodně u nás vede kvalita nad kvantitou. Rádi bychom použili i napřesrok čipovou časomíru, jež u nás letos měla premiéru, a také se chceme soustředit na segment nordic walkingu, který zas až tolik závodů po Česku nemá. Proto také nabízíme v týdnu gratis lekce jako variantu mimo jiné pro ty, kdo z různých důvodů běhat třeba nemohou. Moc chci závěrem poděkovat všem dobrovolníkům. Obdivuji elán, se kterým se zapojí prostě jen pro to, že chtějí udělat něco dobrého pro druhé. To je prostě skvělé,“ shrnul David Bíbrlík.