REPORTÁŽ: Sníh na Božím Daru nalákal na závody o Štít Krušných hor spoustu běžkařů

Obleva z přelomu roku zkomplikovala na mnoha místech situaci vyznavačům běžeckého lyžování. Závody se jeden po druhém odkládaly nebo rušily, a tak když z Božího Daru přišla zpráva, že se 13. a 14. ledna o Štít Krušných hor skutečně pojede, našly si tam cestu oddíly nejen z nejbližšího okolí. Mezi 162 závodníky, již jeli v sobotu volně, a 149 borci, kteří nevynechali v neděli běh klasickou technikou, nechyběli lyžaři z několika oddílů od Ústí nad Labem, z Plzně, Oseka, Teplic, Vysoké Pece, Aše, Karlových Varů ani biatlonisté z Ostrova nad Ohří. Akce byla součástí projektu České unie sportu Tipsport Sportuj s námi.

Kluci z našeho oddílu odvedli neskutečnou práci a patří jim ohromná pochvala. Už v týdnu byli na obhlídce a našli místa v lese ve stínu, kde se dalo jet. Když ale dorazili na místo znovu v pátek, zjistili, že sníh povolil. Takže celý den až do noci na místo hrnuli sníh rolbami i házeli lopatami, aby se mohlo o víkendu závodit. A povedlo se, skutečně jsme měli v sobotu ráno perfektně připravený kilometr a půl dlouhý okruh, takže to za všechnu tu námahu rozhodně stálo,“ popsala drama předcházející samotným závodům Kateřina Broumová z pořádajícího sportovního oddílu LK Slovan Karlovy Vary.

Po oba dva dny se běžkaři setkali na Jahodové louce na Božím Daru. Odsud nejprve v sobotu vyrazili do závodu volnou technikou s intervalovým startem všichni s výjimkou nejmenších dětí, které ještě nemají zažité bruslení, a tak jely klasicky. Podle věku se závodilo na tratích od 200 metrů do 7,5 kilometru. V neděli se pak závodilo komplet klasicky na stejných distancích, k velké úlevě organizátorů se sněhový podklad ukázal být dostatečný pro vyříznutí stopy.

Děti byly skvělé a statečné, povětrnostní podmínky totiž byly docela náročné. V sobotu ještě trochu vysvitlo sluníčko, v neděli však bylo kompletně zataženo a k tomu se přidal čerstvý vítr. Pocitově tak teplota byla rozhodně nižší než minus tři na teploměru a v cíli se nám osvědčila lízátka i horká ovocná šťáva, které jsme po doběhu rozdávali. Nejlepším závodníkům jsme předali dárkové balíčky, medaile, plyšáky i čokoládové figurky,“ uvedla Kateřina Broumová.