REPORTÁŽ: Srdce diváků získal při Rohálovské desítce 85letý Květoslav Hána

Prusinovice v okrese Kroměříž hostily v sobotu 5. března devětadvacátý ročník silničního běhu Rohálovská desítka. Na trať směřující do Tučap a zpět vyrazilo 386 atletů v hlavním závodě, k tomu se zapojilo také 168 dětí v rámci doprovodného programu. Ještě ráno se však zdálo, že se možná nepovede běh uskutečnit.

V osm hodin zničehonic přitáhl ohromný temný mrak a začalo hustě sněžit. Trochu nám to nahnalo strach, naštěstí šlo ale o pouhou přeháňku a rychle bylo po všem. Po zbytek dne nás provázelo počasí pro běžce zcela ideální,“ uvedl Ondřej Němec z pořádajícího Běžeckého klubu Holešov.

Dopoledne se neslo ve znamení nastupující generace, šanci předvést se totiž měly děti, pro něž byly v prostoru startu u Kulturního domu v Prusinovicích připraveny tratě různých stupňů obtížnosti. Ve 12 hodin se pak do souboje o prvenství vydali běžci v hlavním závodu na deset kilometrů, kdy na medailisty čekaly prize money v celkové výši 42 tisíc korun.

Měli jsme skvělou diváckou kulisu, spousta lidí dorazila fandit. Byli svědky jak napínavého klání, tak i některých silných momentů. V této souvislosti bych vyzdvihl Jiřího Prokopa, který se opět zúčastnil a je tak jediný, kdo absolvoval všechny ročníky. Pak musím zmínit pětaosmdesátiletého Květoslava Hánu. Na start dorazil tři kilometry pěšky z nádraží, aby se rozehřál a rozcvičil, přitom žertoval, že si s tratí snad za hodinu a půl poradí. No a nakonec byl v cíli dokonce za hodinu a sedmnáct minut,“ líčil Ondřej Němec.

Rohálovskou desítku mezi muži ovládl podle očekávání trojnásobný vítěz běhu Běchovice – Praha Jakub Zemaník. Na stupně vítězů jej k velkému nadšení místních doprovodila dvojice domácích borců z AK Kroměříž, Ondřej Fejfar a Tomáš Navrátil. První jmenovaný kvůli účasti chvátal na jižní Moravu až od Vrchlabí. Nepopulární čtvrté místo zbylo na loňského juniorského mistra Slovenska Michala Staníka.

Drobné překvapení se konalo mezi ženami. Favorizovaná Barbora Macurová doběhla druhá, vítězství si domů do Ostravy odvezla pětačtyřicetiletá Petra Pastorová. Z bronzu se radovala Markéta Vechetová, která o pouhých sedm sekund odsunula mimo medailové pozice úřadující držitelku rekordu a dvaačtyřicetinásobnou medailistku z mistrovství České republiky, Petru Kamínkovou.

Po celý den byl naším čestným hostem předseda Českého klubu olympioniků, dvojnásobný olympijský medailista ve veslování Oldřich Svojanovský. I on přispěl ke skvělé atmosféře, o pohoštění se zase skvěle postarali místní hasiči. Potěšilo nás, že se kompletně vyprodala tombola a nám se tak podařilo získat zhruba tisíc dolarů. Ty věnujeme jednomu z místních, jenž je občanem Ukrajiny. Jsme domluveni, že až pojede do vlasti, předá je starostovi či faráři ve své vesnici, aby peníze pomohly tam, kde je to momentálně tolik zapotřebí,“ vysvětlil Ondřej Němec.

Výsledky 29. ročníku Rohálovské desítky – muži celkem: 1. Jakub Zemaník (SSK Vítkovice) 30:55 min, 2. Ondřej Fejfar (AK Kroměříž) 32:00, 3. Tomáš Navrátil (AK Kroměříž) 32:19, ženy celkem: 1. Petra Pastorová (MK Seitl Ostrava) 37:12 min, 2. Barbora Macurová (2Bwinner team) 37:57, 3. Markéta Vechetová (SK Meteor Brno) 39:07.

Kompletní výsledky na: rohalovska10.cz

Foto: Petr Musil, Zdeněk Krchák, Ondřej Němec

Fotogalerie: petrmulis.rajce.idnes.cz