REPORTÁŽ: Štít Krušných hor navzdory novému termínu přitáhl pozornost běžkařů

Původně se vyznavači běžeckého lyžování chystali do skiareálu Jahodová louka na Božím Daru na tradiční závod Štít Krušných hor počátkem ledna. Pohoří ovšem tou dobou zachvátila obleva, a tak byli organizátoři nuceni akci odložit na sobotu a neděli 29.-30. ledna. Naštěstí se povedlo vše odjet ještě předtím, než hřebeny zasáhl orkán Nadia, jenž se prohnal Evropou.

„Vzhledem k termínovému posunu a kolizi s mistrovstvím České republiky a závodem Marcialonga nám část předem nahlášených odpadla. I tak jsme ale přivítali v sobotu 83 a v neděli 75 lyžařů. Většina z nich se zapojila po oba dva závodní dny. Bylo cítit, jak jsou všichni natěšení, že spolu opět mohou změřit síly. Velkou radost jsme měli i my, protože se nám po bezmála dvou letech konečně zase podařilo uspořádat závody,“ popsala Kateřina Ondrová z pořádajícího Lyžařského klubu Slovan Karlovy Vary.

V sobotu se startovalo intervalově od 12 hodin. Zatímco nejmladší benjamínky narozené v roce 2016 a dříve až nejmladší žáky ročníků 2012 a 2013 čekaly po oba dny závody klasickou technikou, všechny starší kategorie se nejprve sklouzly v sobotu volně a až v neděli klasicky, když je navíc čekal hromadný start v 10 hodin.

„Počasí vyšlo pěkně, v neděli jsme skončili ještě, než vítr zesílil. Podle věkových kategorií jsme měli rozdělené ceny pro úspěšné běžce. V nejmladších kategoriích jsme odměňovali hned prvních šest lyžařů, pro něž jsme měli plyšáky. Od nejmladších žáků po starší žáky jsme nadělovali velké čokoládové figurky zvířátek z místní čokoládovny a ostatní kategorie se dočkaly balíčků s klobásami a uzeninami rovněž od místního výrobce. Dávno jsme totiž zjistili, že ceny, které se dají sníst, mají mezi závodníky největší úspěch. Ale nechyběly samozřejmě ani medaile a diplomy,“ usmívala se Kateřina Ondrová.

Štít Krušných hor 2022 – výsledky, dorostenci U18 7 km volně: Mikeš Rádl (LK Slovan Karlovy Vary) 25:20,6 min, veteránky 5 km volně: Klára Sauerová (LK Jasan Aš) 21:02,7 min, dorostenky U18 5 km volně: Zuzana Peřinová (LK Slovan Karlovy Vary) 18:46,1 min, dorostenci U16 5 km volně: Martin Kremling (LK Slovan Karlovy Vary) 16:44,5, dorostenky U16 4 km volně: Valerie Holá (LK Slovan Karlovy Vary) 15:37,2 min, dorostenci U18 7 km klasicky: Mikeš Rádl (LK Slovan Karlovy Vary) 30:16,6 min, veteránky 5 km klasicky: Klára Sauerová (LK Jasan Aš) 22:42,9 min, dorostenky U18 5 km klasicky: Zuzana Peřinová (LK Slovan Karlovy Vary) 21:21,4 min, dorostenci U16 5 km klasicky: Martin Kremling (LK Slovan Karlovy Vary) 19:18,3 min, dorostenky U16 4 km klasicky: Valerie Holá (LK Slovan Karlovy Vary) 17:42,3 min.

Kompletní výsledky budou zveřejněny na webu lkslovan.cz.

Foto: Kateřina Machová